Posted on Leave a comment

3 zasady skutecznej ulotki reklamowej

Gramatury, tekstury i formaty ulotek – to elementy, które mogą spędzać sen z powiek każdemu, kto planuje wydruk swoich materiałów reklamowych. Jak stworzyć wyjątkowe ulotki reklamowe i nie zwariować? Sprawdź 3 podpowiedzi przygotowane przez praktyków.

1. Jaki format ulotki wybrać?

Zanim wybierzesz optymalne formaty ulotek, dokładnie ustal cel i planowaną treść. Zdecyduj, czy ma to być ulotka w formie niewielkiej broszury informacyjnej, a może wystarczy Ci tania i mała ulotka dwustronna?

Pamiętaj, żeby format ulotki dopasować do planowanych treści – zachowując odpowiednią interlinię, punktory i boxy – taki podział treści znacznie ułatwi jej przyswajanie. Stosuj czytelny krój pisma, nie przesadzaj z kolorami i ozdobnikami. Szanuj też czas odbiorców – dodając krótką i skondensowaną treść.

Jeśli chcesz przekazać dużo informacji i wpleść np. menu, mapki lub zdjęcia – wybierz ulotkę składaną. Może ona mieć różny rozmiar, sposób składania i liczbę skrzydełek (czyli złożeń). Np. ulotka składana w „z”, będzie miała 6 stron. Format ulotki składanej pozwala na dobre rozplanowanie i rozdzielenie treści.

Uwaga! Pamiętaj, że podawane formaty ulotek składanych, dotyczą rozmiaru po złożeniu ulotki – niezależnie od liczby skrzydełek.

Ulotki dwustronne są tańsze od składanych i doskonale się sprawdzają przy sezonowych promocjach, np. jako ulotki rozdawane na ulicy. Poza dobrą ceną, ich zaletą jest widoczność treści, bez konieczności otwierania ulotki – przez co jest duża szansa, że klient zapamięta Twoje grafiki lub logo.

2. Poprawność, poprawność i jeszcze raz poprawność ulotki

Ten punkt może wydawać się nieistotny, jednak często to właśnie na tym etapie mają początek drobne katastrofy drukarskie. Jeśli nie chcesz zmarnować czasu, nerwów i pieniędzy – zrób to, jak należy.

Dobrze sprawdź treść ulotki. Zanim wyślesz ulotkę do druku – sprawdź treść co najmniej 4 razy (i to o różnych porach dnia). Patrz na nią (krytycznym) okiem odbiorcy i usuwaj wszelkie zbędne i niejasne informacje. Daj ją też do przeczytania co najmniej 3 osobom (także tym, niezwiązanym z branżą). Każdą krytyczną uwagę weź na poważnie i potraktuj jako cenną wskazówkę.

Upewnij się, że ulotka jest dobrze przygotowana do druku. Zanim wyślesz ulotkę do drukarni, pamiętaj, żeby:

  • Zdjęcia miały odpowiedni rozmiar i jakość.
  • Nie zapominaj o zastosowaniu marginesu bezpieczeństwa i spadów – dzięki temu istotne elementy ulotki nie zostaną usunięte podczas procesów cięcia.
  • Zadbaj o to, aby zamienić kolory RGB (te, znane z ekranów) na CMYK (te, które widzimy po wydrukowaniu). Pomijając ten krok, Twoje wydruki będą miały inne kolory, niż te, które widzisz na monitorze.
  • Ważne jest też zamienienie wszystkich czcionek (fontów) na krzywe – dzięki temu każda maszyna drukarska dobrze odwzoruje daną treść.

3. Dodaj coś wyjątkowego do ulotki

Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swojej ulotki reklamowej – po prostu dodaj do niej coś wyjątkowego. Daj klientowi powód, żeby zachował Twoją reklamę. Może to być kupon rabatowy, zestaw próbek, darmowa wizyta lub niespodzianka. Dzięki takiemu prezentowi dodasz swojej reklamie konkretną wartość i zwiększysz szansę na skuteczność kampanii. Zamiast męczyć przechodniów niepotrzebnymi, nudnymi świstkami – daj im czytelną, zwięzłą i wartościową ulotkę.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *