Posted on Leave a comment

Ankieta pracownicza – badanie satysfakcji pracownika

Ankieta pracownicza – badanie satysfakcji pracownika

Nie bez powodu pracownicy firmy są określani również jako jeden z jej najcenniejszych zasobów – w końcu bez nich nie będzie można prowadzić działalności. To oni wykonują swoje obowiązki, budują wizerunek marki, powodują, że firma rozwija się w oczekiwanym kierunku.

Badania wskazują, że dla firmy najkorzystniejsza jest taka sytuacja, w której pracownicy traktują swoje obowiązki nie tylko jako źródło dochodu, ale również przyjemności. W związku z tym kluczowe jest dążenie do satysfakcjonujących warunków pracy, ponieważ te będą przekładały się na większe zyski firmy.

Przeprowadzona ankieta satysfakcji pracownika jest w stanie przekazać bardzo ważne informacje dotyczące sytuacji panującej w firmie. Wyniki badań tego rodzaju dostarczają kompleksową wiedzę o miejscu pracy oraz o tym, co sądzą o nim pracownicy, również poruszać mogą kwestie takie jak mocne i słabe strony firmy z punktu widzenia jej załogi.

Najczęściej niski poziom satysfakcji pracowników przekłada się na ich mniejszą motywację i zaangażowanie w prowadzone działania. W ten sposób pracownik nie przykład się do obowiązków, ale również może „uciec” do konkurencji, która zaoferuje mu lepsze warunki pracy i atrakcyjną płacę.

W związku z tym prowadzenie ankiet pracowniczych w celu uzyskania informacji o satysfakcji pracownika ma dwojakie znaczenie – pozwala na poprawę zadowolenia pracowników poprzez wdrożenie odpowiednich zmian, a także umożliwia poprawę sytuacji samej firmy, która dzięki bardziej zadowolonym pracownikom będzie działała lepiej.

Badania satysfakcji pracowników można przeprowadzać samodzielnie, ale również można powierzyć je zewnętrznym firmom. Najbardziej korzystnym cenowo rozwiązaniem jest jednak ich realizacja samodzielnie. W tym celu można wykorzystać generator ankiet on-line. Takie narzędzia pozwalają na własnoręczne przygotowanie ankiet, bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie. Następnie ankieta może być umieszczona na serwerze, aby pracownicy mieli do niej dostęp na swoich komputerach.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *