Posted on Leave a comment

Biznesplan jako niezbędny element przy dofinansowaniu. Sprawdź, dlaczego

Biznesplan jako niezbędny element przy dofinansowaniu. Sprawdź, dlaczego

Prowadzenie własnej działalności to marzenie wielu osób. Jednym ze sposobów na jej otwarcie jest dofinansowanie, które może zostać przeznaczone na wyposażenie miejsca pracy, zakup niezbędnych sprzętów i narzędzi itd. Oprócz szeregu innych dokumentów podczas starania się dofinansowanie niezbędne jest złożenie biznesplanu. Jest to dokładny plan tego, w jaki sposób będzie funkcjonowała firma. Musi być on napisany bardzo szczegółowo, ponieważ tylko wtedy zostanie wysoko oceniony.

Biznesplan a dotacja- dlaczego ma on tak ogromne znaczenie?

Biznesplan to dokument zawierający przyszłościową koncepcję firmy. Najczęściej są to krótko- oraz długoterminowe cele, które przyszły przedsiębiorca planuje osiągnąć. W przypadku starania się o dofinansowanie zawarte w nim informacje pozwalają ocenić osobom rozpatrującym wnioski, czy dany pomysł na biznes ma szanse na sukces. Musi on dowodzić, że przedsiębiorstwo utrzyma się na rynku co najmniej przez określony czas oraz że będzie ono miało zapewnioną płynność finansową. Biznesplan powinien w jasny i wyczerpujący sposób opisywać wszystkie najważniejsze w kontekście funkcjonowania firmy zagadnienia. Powinny więc znaleźć się w nim takie elementy, jak:

  • ogólny opis przedsięwzięcia,
  • najważniejsze informacje o firmie,
  • opis oferowanych produktów/usług,
  • ogólną charakterystykę rynku oraz konkurencji,
  • plan marketingowy,
  • listę wydatków wraz z ich uzasadnieniem.

Są to tylko główne punkty, na których powinien opierać się dobry biznesplan, ale jego treść można rozbudować o inne elementy, które mają znaczenie w przypadku prowadzenia danego rodzaju działalności. Mimo, iż dokument ten jest niezbędny do starania się o dotacje warto przygotować go również z innych względów. Pomaga bowiem przedsiębiorcy w uporządkowaniu swoich pomysłów, zaplanowaniu wydatków czy określeniu długofalowej strategii.

Jak stworzyć dobry biznesplan?

Tworzenie biznesplanu to zajęcie, które wymaga sporo pracy i czasu, ale zdecydowanie warto jest przygotować go rzetelnie i dokładnie. W przypadku, gdy nie mamy doświadczenia w sporządzaniu tego rodzaju dokumentu, jakim jest biznesplan przykład uzupełnionego wniosku o dotacje może okazać się bardzo pomocy. Na jego podstawie uda się stworzyć indywidualny biznesplan. Podczas jego tworzenia trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że musi być on jak najbardziej merytoryczny. Jego treść musi zostać sformułowana w taki sposób, aby osoba go czytająca wiedziała dokładnie, czym zajmować się będzie firma. Nie warto “lać wody” tylko po to, aby zapełnić jak najwięcej dostępnego miejsca, ponieważ nie nosi to nic konkretnego do treści biznesplanu, a dodatkowo może znudzić osobę czytającą. Warto trzymać się informacji, które mają realny wpływ na to, w jaki sposób oceniony zostanie cały pomysł na biznes.

Bardzo ważnym elementem każdego biznesplanu jest opis tego, czym firma będzie wyróżniać się na tle konkurencji. Wartościowe analizy oraz prognozy przyszłych zysków pomogą określić, jaką pozycję będzie ona zajmowała na konkretnym ryku. Warto więc zawrzeć nim różnego rodzaju dane oraz badania, które pomogą to udowodnić. W biznesplanie musi także znaleźć się analiza zagrożeń, jakie może napotkać na swojej drodze początkujący przedsiębiorstwa oraz sposoby na to, aby sobie z nimi skutecznie poradzić. Dzięki temu szanse na dotacje są zdecydowanie większe. Podczas pisania biznesplanu należy być skrupulatnym i dokładnym, a w razie potrzeby można skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który dokona wstępnej analizy dokumentu i zaproponuje zmiany.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *