Dobrze opracowana strategia marki jest sposobem na to, aby dotrzeć do nowych odbiorców, zaciekawić ich i w konsekwencji zatrzymać. To działania pozwalające wyróżnić się na tle konkurencji, zwiększyć rozpoznawalność brandu. Na czym dokładnie polega brand strategy i dlaczego warto w to zainwestować czas, a także środki?
Co to jest brand strategy?
Brand strategy, czyli strategia marki, to szereg świadomych i zaplanowanych działań, mających na celu promowanie firmy, pozycjonowanie marki na rynku. Zadaniem brand strategy jest zwiększenie rozpoznawalności marki, tworzenie jej pozytywnego wizerunku, a także umocnienie jej pozycji na rynku, wśród konkurencji. Proces brand strategy często określa się także jako tworzenie tożsamości firmy, poprzez eksponowanie jej mocnych stron, unikatowych zalet.
Co ciekawe, typów strategii marki jest kilka. To m.in. strategia marki indywidualnej (sprawdza się, gdy produkty lub usługi oferowane przez firmę są zróżnicowane, wprowadza się je pod różnymi brandami), czy strategia marki rodzinnej (produkty lub usługi mają wspólną nazwę oraz są podobne pod względem cenowym i jakościowym, strategia skupia się wtedy na zwiększeniu świadomości, rozpoznawalności marki). Dobrego planu wymaga strategia wielomarkowa (przedsiębiorstwo oferuje wiele marek skierowanych do różnych odbiorców), strategia marek łączonych (indywidualnych i rodzinnych), a także strategia rozszerzonej marki.
Kto się zajmuje tworzeniem planu, tożsamości firmy? Może to być dział marketingowy w twoim przedsiębiorstwie, choć znacznie częściej usługę tę zleca się specjalistom. Strategia marki to wsparcie, które oferują agencje interaktywne, co polega m.in. na opracowaniu razem z tobą przewodnika marki (Brand Guide), a także przedstawieniu konkretnych propozycji działań. Warto z tego skorzystać zarówno wtedy, gdy nie zatrudniasz marketingowców, jak i w sytuacji, gdy chcesz, aby dział reklamy i promocji podążał w jasno sprecyzowanym kierunku.
Strategia marki krok po kroku
Aby móc przystąpić do tworzenia brand strategy, należy zacząć od analizy działalności. Przede wszystkim należy określić misję firmy, a także jej cele biznesowe, którego strategia ma spełniać. Na tym etapie warto zastanowić się, jakie są mocne strony twojego biznesu, co wyróżnia go na tle konkurencji. Nie muszą to być wcale niższe ceny, ale np. sprzedaż w duchu zero waste (coraz więcej świadomych klientów chętniej płaci więcej za lepszą jakość, czy ekologiczne rozwiązania).
Następnie należy zweryfikować, kim jest twój klient idealny, do kogo kierujesz swoje produkty, usługi. Co ciekawe, w teorii przedsiębiorcy powinni przeprowadzić analizę odbiorców jeszcze przed rozpoczęciem działalności, w praktyce jednak rzadko tak się dzieje. Tutaj ważne jest, aby określić jak najwięcej szczegółów. Kim jest twój klient? W jakim jest wieku, gdzie mieszka, czym się zajmuje i jakie są jego zainteresowania, wybory zakupowe? To podstawowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć.
Skoro już wiesz, kim jest twój odbiorca, czas przemyśleć, jak będzie cię odbierać. W tym kroku powoli krystalizuje się wizerunek, jaki twoja marka powinna odzwierciedlać. I, co istotne, powinien on być dopasowany do potencjalnej grupy klientów (inne będą działania, gdy swoją ofertę kierujesz do seniorów, a inne, gdy tworzysz funkcjonalne produkty dla przedsiębiorców).
Musisz ustalić, jakie emocje ma wywoływać twoja marka, z czym będzie kojarzona. To wpływa m.in. na identyfikację wizualną, odzwierciedloną nie tylko przez logo, kolorystykę marki, ale nawet takie drobiazgi, jak sposób pakowania produktów. Konieczne jest stworzenie życiorysu marki, a także tzw. Big idea, czyli kluczowego konceptu, wokół którego skupiać będą się wszystkie inne działania.
Na końcu przychodzi czas na określenie konkretnych sposobów na osiągnięcia ustalonych na początku celów. Co istotne, trzeba w nich zachować spójność.
Brand strategy – dlaczego warto?
Częściowo już odpowiedzieliśmy na to pytanie – dzięki strategii marki masz kontrolę nad wizerunkiem kreowanym przez firmę, zwiększasz rozpoznawalność brandu, budzisz konkretne skojarzenia wśród klientów, dzięki czemu od razu rozpoznają oni twoje usługi/produkty.
Obecnie, gdy konkurencja jest tak duża, firmy muszą znaleźć sposób na to, aby się wyróżnić. Działanie „na oślep”, bez spisania celów biznesowych, czy rozpoznania swoich klientów, będą hamować rozwój lub całkowicie go ograniczą. Firmy, które nie posiadają swojej osobowości, po prostu giną na rynku.
Z drugiej strony, im bardziej przedsiębiorstwo się rozrasta, tym bardziej potrzebuje dobrze opracowanej strategii marki, w celu zachowania spójnego wizerunku.
Przerasta cię to? Tak jak pisaliśmy wcześniej, możesz skorzystać ze wsparcia agencji interaktywnej, a także zapisać się na warsztaty z brand strategy, podczas których analizowana będzie twoja firma. Na bazie tych spotkań opracowany zostanie plan działań, który możesz już samodzielnie wdrażać.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)