Posted on Leave a comment

Cechy dobrego coacha

Cechy dobrego coacha

Coaching jest coraz popularniejszą formą pracy nad samorozwojem. Coach, w przeciwieństwie do psychoterapeuty, nie koncentruje się przeszłości, ale na tym, co tu i teraz oraz na przyszłych celach, jakie chce osiągnąć jego klient. To, czy spotkania z coachem pozwolą uzyskać pożądany rezultat zależy od relacji, jaka nawiąże się w procesie coachingu. Kluczem jest więc wybór dobrego coacha.

Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego spotkania z coachem, by współpraca była naprawdę owocna i przyniosła realizację zamierzonych celów? Oto kilka najważniejszych cech, które powinny wyróżniać eksperta w tym obszarze.

Wiedza specjalistyczna i doświadczenie

Choć coaching może się wydawać prostym zadaniem, tak naprawdę wymaga od coacha zarówno bogatej wiedzy teoretycznej – choćby z zakresu psychologii, komunikacji interpersonalnej czy procesu terapeutycznego, jak i doświadczenia. Już na samym początku więc warto sprawdzić, jaką szkołę ukończył coach, jakimi certyfikatami może się pochwalić oraz to, czy poddaje się superwizji. Warto zapytać również o liczbę godzin przepracowanych w zawodzie – to także ma znaczenie.

Osobowość

By więź między coachem a klientem w ogóle miała szansę się nawiązać, musi być między nimi „chemia’. Już na pierwszym spotkaniu więc warto zdiagnozować, czy dobrze czujemy się w jego towarzystwie oraz w jaki sposób rozmawia. Z założenia: coach nie może osądzać klienta, zmuszać go do obrania określonego kierunku zmiany. Jest moderatorem, a nie ekspertem od przekazywania wiedzy. Podstawą jest zadawanie sensownych i trafnych pytań – takich, które naprowadzą klienta na właściwą dla siebie drogę rozwoju czy zmiany.

Zrozumienie celu

Porozumienie z coachem zależy również od tego, czy rozumie on cele, jakie stawia przed nim klient.  Z założenia, sesje coachingowe mają jeden, wyraźnie ustalony cel – np. poprawę asertywności w kontaktach zawodowych, wzmocnienie poczucia własnej wartości czy awans zawodowy. Coach i klient muszą być „na tej samej stronie” i po tej samej stronie, a wszystkie ustalenia między nimi powinny zostać zapisane w kontrakcie. Dobry coach zawsze zatroszczy się o przejrzyste zasady współpracy.

A gdy już wybierzesz dobrego coacha, pamiętaj, że sesje, przynajmniej częściowo, powinny się odbywać w „neutralnym” miejscu – sprzyjającym relaksowi i odprężeniu. Dobrym przykładem będą choćby obiekty szkoleniowo-konferencyjne w uzdrowiskowym Uniejowie. Tu sesje z coachem mogą się odbyć choćby podczas spaceru po kameralnej, zielonej okolicy, czy w jednym z historycznych wnętrz, dostosowanych do potrzeb szkoleniowych. Możliwości jest wiele, jednak pewne jest jedno: odpowiednio wybrany coach i dobre warunki do spotkań z nim są gwarancją osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *