Posted on Leave a comment

Czym jest analityka internetowa i jak się może przydać

Czym jest analityka internetowa i jak się może przydać

Podczas prowadzenia firmy w Internecie niezwykle istotne jest stałe badanie rynku. E – biznes wiąże się z dużą konkurencją, dlatego jej nieznajomość może nie tylko zahamować rozwój naszej działalności, ale także spowodować jej regres. W związku z tym ważnym aspektem posiadania internetowej firmy jest analityka internetowa. Gromadzenie na bieżąco danych, a następnie ich ocena pozwalają na zrozumienie mechanizmów rządzących wirtualną rzeczywistością, a także na poznanie potrzeby, preferencje i wymagania konsumentów. Tym samym znacznie łatwiej jest pozyskać potencjalnych klientów. Za sprawą zebrania wszystkich tych danych oraz ich analizy można zoptymalizować działania arketingowe i stale zwiększać ich efektywność.

Kwestią, która konieczna jest w dokonaniu dobrej analizy internetowej jest poznanie własnych celów. Każda działalność i każde przedsięwzięcie w jej ramach koniecznie musi mieć jasno nakreślone cele biznesowe, tak samo jak kampania marketingowa. Działania promocyjne firmy muszą być oparte o zdefiniowane wcześniej cele, które pragniemy osiągnąć dla dobra biznesu. Jakie mogą być nasze cele? Dużo zależy tu od stopnia zaawansowania działalności. Dla wielu osób planem jest przede wszystkim budowa rozpoznawalności własnej marki wśród konsumentów oraz ciągłe zdobywanie nowych klientów, przy jednoczesnym przyciąganiu tych stałych. Innym może być dotarcie na rynek światowy. Jedno jest pewne – cel musi być konkretny i możliwy do zrealizowania. W związku z tym musimy zdecydować, czy jaką liczbę klientów chcemy pozyskać w trakcie takiej kampanii marketingowej i jak długo ma ona trwać.

Wskaźnikiem, który umożliwia ocenę realizacji postawionych sobie celów kampanii marketingowej jest KPI, czyli po prostu kluczowe wskaźniki efektywności, tłumaczy analityk z firmy carted. Analizowanie danych wymaga od przedsiębiorcy cierpliwości oraz dobrej znajomości narzędzi marketingowych i analitycznych, takich jak chociażby Google Analytics. Najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest zatrudnienie analityka, który nie tylko posiada odpowiednie wykształcenie w tym kierunku, ale powinien także cechować się zmysłem badawczym oraz dociekliwością.

Nieodłącznym elementem analizy internetowej jest znalezienie potrzeb użytkownika i danie mu tego, czego on potrzebuje. Trzeba dopasować działania marketingowe i wszelkie oferty naszej firmy to oczekiwań konsumenta, by pozyskać go jako klienta. Przekaz powinien być więc spersonalizowany, dostosowany do docelowej grupy odbiorców. Jest to tak zwany direct marketing i polega on na tym, iż odbiorca nie musi przebierać w mnóstwie nieinteresujących go ofert, dlatego chętniej skorzysta z usług danej firmy.

Podsumowując, każdy e-biznes musi opierać całą swoją działalność na analityce internetowej, by utrzymać się na rynku i mieć szansę na stały rozwój. Analityka to oczywiście wymagające zadanie, jednakże efekty, jakie przynosi sprawiają, że każda praca w nią włożona jest warta zaangażowania, dlatego nawet zatrudnienie do tych działań osobnego pracownika zwróci się z nawiązką. Więcej na temat analityki internetowej tutaj.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *