Storytelling w biznesie to genialna strategia marketingowa, nazywana też marketingiem narracyjnym. Jest to skuteczne narzędzie, które od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, choć nadal stanowi mniejszość kampanii. Opowiadanie o firmie lub produkcie w formie inspirujących historii przynosi wymierne zyski i buduje wizerunek przedsiębiorstwa. To także etyczna praktyka – nie wykorzystuje technik manipulacji, dzięki czemu buduje uczciwą relację z klientem. Jak i co opowiadać, by docierać do milionów odbiorców? I co można w ten sposób osiągnąć? Bez wątpienia – sukces.
Opowiadanie historii – jak powstaje?
Marketing narracyjny musi mieć bohatera – i wcale nie musi to być człowiek. Najczęściej jest to właściciel lub założyciel firmy, działania społeczne, misja marki, historia produktu, który zmienił życie klienta lub postać, która dzięki danemu produktowi lub usłudze przezwycięża trudności. Reklamy z wykorzystaniem storytellingu pojawiają się w różnych mediach – z powodzeniem wykorzystuje się go w artykułach prasowych, w spotach reklamowych oraz w content marketingu. Opowieść ma przede wszystkim dostarczać ciekawe informacje i wzbudzać emocje. Wszystko po to, by zapaść w pamięć klienta, co jest celem każdej strategii marketingowej – a, jak wiemy, tylko niektóre odnoszą znaczący sukces. Najważniejsze jest, by wybrać odpowiednie materiały i zdecydować, kim będzie bohater.
Korzyści ze storytellingu
Opowieść przede wszystkim wzbudza emocje. Trzeba ją więc umiejętnie skonstruować. Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z usług profesjonalnego storytellera (jak na przykład Dorota Salus, autorka reportaży publikowanych w między innymi Gazecie Wyborczej i Wysokich Obcasach), który też wykorzysta różne media. W ten sposób osiągamy następny cel: budowanie zasięgu reklamy. Ale dobra historia transmitowana jest nie tylko przez media, ale także między samymi potencjalnymi klientami. Jeśli opowieść wzbudza emocje, odbiorcy będą ją sobie przekazywać, przez co znowu wzrośnie zasięg. Taka reklama przede wszystkim jednak łatwo zapada w pamięć; wykorzystanie ciekawostek sprawia, że zapamiętujemy przekaz zdecydowanie lepiej.
Wraz z informacjami ze spotu lub artykułu klient łatwiej zapamiętuje nazwę firmy, co umożliwia rezultaty lepsze niż tradycyjne kampanie. Może się zresztą okazać, że stworzenie unikalnego artykułu prasowego będzie tańsze niż na przykład zamawianie gadżetów firmowych. Ponadto storytelling wpływa na budowę wizerunku marki – wystarczy pokazać etyczne traktowanie pracowników czy działalność społeczną. Storytelling przydaje się więc nie tylko w promocji marki, ale także w public relations. Można zatem przy pomocy jednej kampanii zachęcać do zakupu danego produktu i budować wizerunek.
Przykłady marketingu narracyjnego
Ludzie kilka lat temu pokochali spoty Orange z Sercem i Rozumem. Mało kto wie, że to właśnie był storytelling. Podobnie jest z niezwykle popularnymi obecnie reklamami Lecha, wykorzystującymi postać barda, który śpiewa na przykład piosenkę o koledze, który zawsze chłodził piwo. Storytelling to także spoty Coca-Coli, w których napój przełamuje bariery społeczne i motywuje do działania.
Storytelling w biznesie to skuteczne i etyczne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie viralu i dotarcie do milionów odbiorców. Teraz jest idealny czas, by go wykorzystać – odbiorca nie jest jeszcze na niego odporny i można go zaskoczyć, a więc zapaść mu w pamięć. Stworzenie historii po prostu się opłaca, zastanów się, co powinieneś opowiedzieć odbiorcom o swojej firmie!
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)