Opublikowano Dodaj komentarz

Jak dobrać słowa kluczowe do strony www?

Jak dobrać słowa kluczowe do strony www?

W każdym kursie SEO znajdziesz informację o tym, jak ważne dla pozycjonowania jest prawidłowe dobranie słów kluczowych. Są to frazy, pod którymi strona www będzie wyświetlała się w wyszukiwarce. Po ich wpisaniu klient zobaczy w wynikach Twoją stronę. Słowa kluczowe powinny zostać dobrane nie tylko tematycznie pod dany serwis, ale również w taki sposób, aby dawały jak największą konwersję (wejścia, zarobki, zakupy).

Jakie znaczenie mają słowa kluczowe

Załóżmy, że ktoś szuka mechanika w Poznaniu. Prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobi, będzie wpisanie w wyszukiwarce Google słów “mechanik Poznań”. Mógłby też napisać “naprawa samochodów Poznań” albo “warsztat samochodowy w Poznaniu”. Pewnie wiesz, jakich słów kluczowych używają Twoi klienci i chcesz, aby trafili właśnie do Ciebie.

To na jakie słowa kluczowe pozycjonujesz swoją stronę ma wpływ na to, gdzie ukaże się jej wynik. Jeśli więc na Twojej stronie są te słowa kluczowe, których używa klient, prowadzą do niej odpowiednie linki, tym większe prawdopodobieństwo, że klient ją odnajdzie w głębinach Internetu.

Pozycjonowanie to jednak długi i żmudny proces, który nie zawsze się opłaca. Tutaj z pomocą przychodzi reklama Google AdWords. Pewnie już zwróciłeś (zwróciłaś) uwagę na wyniki, które wyświetlają się z oznaczeniem “Reklama”. Oznacza to, że ktoś je opłacił. Nie wyświetlą się, jeśli klient szuka mechanika w Gdańsku. Wyświetlą się jednak osobom, które szukają mechanika i są z Poznania. Nawet, gdy wpiszą ogólnie “warsztat samochodowy” i tak można do nich dotrzeć dzięki ustawieniom lokalizacji.

Które słowa kluczowe będą najlepsze

Najlepsze słowa kluczowe to słowa najbardziej trafne. Słowa kluczowe, po których klient chce dokonać zakupu. Jeśli zajmujesz się naprawą telewizorów jakiejś marki, nic Ci nie da, gdy klient wpisze w pole wyszukiwania “telewizor” lub “samsung”. Są to słowa zbyt ogólne. Może chodzić o wiele różnych rzeczy, niekoniecznie o naprawę.

Skąd zatem masz wiedzieć jakie słowa kluczowe wybrać? Najłatwiej dobrać słowa kluczowe analizując profil swojej działalności. Jeśli sprzedajesz jakieś rzeczy, frazy kluczowe będą najczęściej nazwą sklepu, usługi, części, które w nim oferujesz. Możesz również podejrzeć, na jakie frazy promuje się konkurencja albo skorzystać ze specjalnych narzędzi, które podpowiedzą Ci najlepsze słowa kluczowe dla witryny.

Płacić czy nie płacić

W wynikach wyszukiwania Twoja strona może ukazać się w dwojaki sposób. Pierwszy to wyniki bezpłatne. Nie płacisz za nie. Dla wielu jest to jak spełnienie marzeń. Nie wiedzą oni jednak albo nie pamiętają, że nie trafia się tutaj tak zupełnie za darmo. Trzeba zapłacić za pozycjonowanie swojej strony internetowej. W najlepszym razie zabiera to czas, normalnie kosztuje czas i pieniądze, a najgorzej, kiedy czekasz, zapłacisz i nie ma rezultatów. Ma również znaczenie jakie słowa kluczowe wybierzesz. Gdy sprzedajesz suknie ślubne, to nie chcesz się wyświetlać na hasło zwyczaje ślubne na Śląsku. Może zdarzyć się też tak, że słowo kluczowe będzie źle dobrane – nie będzie na nie konwersji.

Drugi rodzaj obecności Twojej strony w wynikach wyszukiwania to wyniki płatne. Musisz tutaj zapłacić, ale masz nad nimi kontrolę. Możesz wybrać dowolne słowa kluczowe i reklamować swoją firmę. Jeśli jakieś słowo kluczowe nie przynosi zysków, rezygnujesz z niego bez żalu. Gdy ustawisz płatność za kliknięcia, ponosisz koszt tylko wtedy, kiedy ktoś kliknie w reklamę i przeniesie się na Twoją stronę.

Kiedyś istniał poważny problem “wyklikiwania” reklam przez konkurencję. Obecnie Google AdWords lepiej sobie z tym radzi odnajdując nieprawidłowe kliknięcia i zwracając klientom środki. Są one z powrotem przeznaczane na reklamę.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *