Posted on Leave a comment

Jak mogę wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim e-sklepie?

Jak mogę wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim e-sklepie?

Sztuczna inteligencja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dużych firm technologicznych. Teraz z zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego mogą korzystać także mniejsze przedsiębiorstwa – w tym niewielkie bądź średnie sklepy internetowe. Co więcej – sztuczna inteligencja to dla e-commerce ogrom możliwości i duży potencjał do wykorzystania.

Rozwój sztucznej inteligencji

Początki badań nad sztuczną inteligencją sięgają lat czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy angielski naukowiec Alan Turing zaczął konstruować pierwsze maszyny liczące (pierwowzór współczesnych komputerów). Wtedy też rozpoczął badania nad maszynami, które miały odwzorować pracę ludzkiego mózgu – na tyle, żeby można było ją nazwać maszyną myślącą. Oznacza to, że jej sposób myślenia musi być podobny do rozumowania ludzkiego. Jak przewidywał – na początku XXI wieku aż w 30% przypadków nie będziemy w stanie odróżnić rozmowy z botem od rozmowy z człowiekiem w trakcie 5 minutowego testu (nazwanego obecnie Testem Turinga).

Od tego czasu technologia rozwinęła się w niewyobrażalny sposób, i nic nie wskazuje na to, żeby zmiany miały zwolnić tempa. Z algorytmów sztucznej inteligencji korzystają już od dawna tacy giganci jak Facebook, Google, Apple, czy Intel.

Sztuczna inteligencja w e-commerce

Jednym z wykorzystań algorytmów sztucznej inteligencji jest wirtualny asystent w sklepie internetowym. To inteligentny bot, czyli program, który ma – mówiąc najprościej – symulować rozmowę z żywym człowiekiem. Boty obsługujące klientów zapamiętują historię zakupową klientów i gromadzą o nich dane behawioralne, dzięki czemu mogą dopasowywać oferty do indywidualnych potrzeb klientów. Rozmowa z chatbotem w zasadzie eliminuje ryzyko popełnienia błędu. Robot nie jest podatny na emocje, zmęczenie i nie odezwie się nieuprzejmie nawet do najbardziej uciążliwego klienta. Klienci będą korzystać z wirtualnych asystentów od początku swojej ścieżki zakupowej. Cały proces zakupowy będzie spoczywał na “barkach” botów – od rekomendacji produktowych, po kompleksową obsługę klienta.

Z uczenia maszynowego korzysta Amazon lub Netflix tworząc rekomendacje produktowe dla swoich użytkowników. Zalando stworzył Marketing Machine, który personalizuje całą stronę sklepu na podstawie zachowania użytkownika. System zapamiętuje każdy ruch klienta na stronie sklepu i dopasowuje do niego ofertę. Jeśli użytkownika interesują wyłącznie sportowe buty konkretnej marki, wtedy takie rekomendacje otrzymuje. Nie trzeba za każdym razem filtrować treści, zaznaczać płci i ulubionych produktów, tylko automatycznie otrzymuje spersonalizowaną stronę.

Podobne narzędzie bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym stworzył krakowski edrone – eCRM dla e-commerce, który dzięki automatycznemu profilowaniu klientów może stworzyć rekomendacje produktowe na bardziej zaawansowanym poziomie.

Sztuczna inteligencja dla każdego

Sztuczna inteligencja w e-commerce pozwala na zdobycie dużo większej wiedzy o kliencie i dopasowanie oferty sprzedażowej do jego potrzeb. Pozwala pracownikom branży e-handlu śledzić tysiące transakcji dziennie i na podstawie algorytmów sztucznej inteligencji tworzyć unikalne oferty. Szybciej przebiega też analiza dużych danych demograficznych. Proces sprzedażowy jest dzięki temu bardziej efektywny. Warto już teraz skorzystać z możliwości, jakie dają nowe technologie, wykorzystać je w swoim biznesie i sprzedawać więcej!

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *