Posted on Leave a comment

Jak nauczyć się podstaw UX? Czego potrzebuję?

Dziś zawód projektanta UX tylko zyskuje na popularności, a zapotrzebowanie rośnie zarówno w Polsce, jak i za granicą — w USA, Kanadzie czy Australii. To nie tylko obiecujący, ale jeden z najlepiej opłacanych zawodów w dziedzinie IT. Jeśli ta ścieżka przemawia do Ciebie — teraz jest czas, aby rozpocząć szkolenie.

Kto może zostać projektantem UX?

Z reguły do tego zawodu przychodzą ci, którzy są już związani z web-sferą, rozumieją jej prawa, logikę i chcieliby się skupić na obszarze interakcji z użytkownikiem. Często UX designerzy to osoby z pokrewnych dziedzin — na przykład architekci, inżynierowie, programiści, web-designerzy, a nawet psychologowie. Najważniejsze jest zrozumienie logiki projektowania interaktywnego, posiadanie umiejętności analitycznych, zdolność do krytycznego myślenia i ciągła gotowość do uczenia się nowych rzeczy.

Rozwój w zawodzie przebiega według standardowych dla sfery IT etapów: junior – middle – senior. Tę drogę możesz obrać w firmie, w studiu projektowym lub w agencji. Aby zdobyć pierwsze doświadczenie, możesz poszukać opcji stażu — jeśli pomyślnie go ukończysz, masz zagwarantowane miejsce na stanowisku juniorskim.

Jakie kursy warto zrobić?

Nie ma jeszcze możliwości zdobycia wyższego wykształcenia w tej dziedzinie. Jednak można nauczyć się UX designu za pomocą kursów.

Studenci opanowują podstawy projektowania stron internetowych i interfejsów, w tym aplikacji mobilnych, a także uczą się, jak prowadzić badania UX i testy UX, tworzyć interaktywne prototypy i pisać specyfikacje projektowe dla twórców produktów cyfrowych. Po zakończeniu kursu zdobędziesz umiejętności w zakresie najważniejszych programów i usług UX-designerskich. Zbudujesz też portfolio, które pozwoli Ci szukać pierwszych pracodawców zaraz po zakończeniu kursu.

Nauka i zanurzenie w środowisku

Trudno jest zrobić coś nowego bez odniesienia do istniejących doświadczeń, dlatego warto, aby przyszły UX designer rozwijał umiejętność obserwacji. Korzystaj z najnowszych wersji aplikacji, które zdobyły popularność wśród milionów ludzi — w ten sposób poznasz kulturę marki i będziesz miał przed sobą przykład tego, do czego warto dążyć.

Patrząc badawczym okiem, starając się zrozumieć, dlaczego interfejs tego produktu został zaprojektowany w taki, a nie inny sposób. Załóż, jakie problemy ma rozwiązywać produkt, jak wyglądają portrety docelowych odbiorców, jakie ścieżki i przejścia użytkowników zamierzali twórcy produktu — i co z tego można ostatecznie wziąć do skarbonki swojego doświadczenia.

Subskrybuj kanały poświęcone projektowaniu (nie tylko UX design) w mediach społecznościowych.

Poznaj nie tylko interfejsy, ale wszelkie produkty wokół Ciebie. Ważną umiejętnością dla projektanta UX jest zdolność do doskonalenia się, dostrzegania potrzeb użytkowników i najlepszego sposobu ich zaspokojenia.

Portfolio — od czego zacząć?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która zdradza umiejętności i doświadczenie projektanta UX jest jego portfolio, czyli zbiór jego najlepszych prac. To właśnie praktyczne doświadczenie jest podstawowym punktem odniesienia dla wielu pracodawców i klientów prywatnych. Oczywiście zapytają, jakie masz wykształcenie, jakie kierunki ukończyłeś, ale na ostateczną decyzję wpłynie przede wszystkim Twoja własna praca.

Co powinieneś umieścić w swoim portfolio, jeśli nie masz jeszcze żadnego praktycznego doświadczenia? Możesz przeprojektować istniejący produkt lub rozwiązać problem dla wyimaginowanego klienta. Przypadki edukacyjne są dobre dla początkującego portfela. Tak więc, jeśli zdecydujesz się nauczyć się projektowania UX, po zakończeniu kursu będziesz miał wysokiej jakości portfolio na początek.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://ux-pm.pl/poziom-1

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *