Posted on Leave a comment

Marketing sklepu internetowego w 2019 roku – gdzie warto reklamować sklep internetowy?

Trend robienia zakupów przez Internet zdaje się nie słabnąć od kilku ostatnich lat, bez względu na branżę. Ze względu na to osoby, które wiążą swoją przyszłość biznesową z prowadzeniem sklepu online, muszą dołożyć szczególnych starań, by zaprezentować klientowi swój asortyment, zderzając się jednocześnie z mocną konkurencją. W którą stronę skierować działania marketingowe sklepu online, by spodziewać się satysfakcjonujących zysków?

Reklama Google i pozycjonowanie – duet wart uwagi

Pierwszą usługą, w stronę której kierują najczęściej kroki świeżo upieczeni właściciele sklepów online, jest na ogół Google Ads (wcześniej Google AdWords). To rozsądna decyzja – jeśli nie mamy jeszcze szczegółowego rozeznania marketingowego w kwestii miejsc, gdzie warto reklamować sklep, reklamy Google są w stanie zapewnić nam natychmiastową widoczność. Mniej znaną, ale równie korzystną opcją oferowaną przez tę firmę jest Google Shopping – podtyp reklam skierowany bezpośrednio do właścicieli sklepów internetowych. Usługa ta znacznie uprości targetowanie kampanii produktowych do konkretnych grup klientów.

Planując marketing sklepu internetowego, nie warto również zapominać o ogromnym potencjale, jaki niesie ze sobą ruch organiczny z Google na stronie sklepu. Zatrudnienie rzetelnej grupy pozycjonerów wymaga większej inwestycji początkowej, niż wykupienie reklam, ale długofalowe skutki starannie dobranej strategii optymalizacyjnej strony przyniosą o wiele trwalsze rezultaty. Nie zaszkodzi podbudować sklep eksperckim blogiem, powiązanym odpowiednimi linkami, oraz przydatną dla czytelników stroną zapleczową.

Media społecznościowe – miliony możliwości

Nie istnieje obecnie dziedzina marketingu, w której dyskusja na temat możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie w reklamie portali takich, jak Facebook, nie stanowiłaby jednego z głównych tematów. Regularnie uzupełniany FanPage na Facebooku to lokalizacja, gdzie warto reklamować sklep, podsycając ciekawość czytelników, organizując konkursy i zapowiadając nadchodzące promocje.

W marketingu sklepu internetowego istotną rolę pełni nie tylko pozyskanie, ale i utrzymanie klientów. Za każdym razem należy dążyć do efektywnej konwersji odwiedzających nasz sklep, nie zapominając także o działaniach marketingowych. Przydatny w tym zakresie może okazać się Twitter – angażowanie Internautów za pomocą żywych, krótkich komunikatów to dobra metoda na zapisanie się im w pamięci.

Nie warto też pomijać możliwości takich serwisów, jak Instagram – za jego pomocą właściciel sklepu może przybliżyć swój wizerunek klientom od nieformalnej, codziennej strony, tym samym budując z nimi osobistą relację. Na Instagramie można pokazywać zdjęcia z życia sklepu, zapowiedzi nowych produktów czy uchwycone aparatem zabawne momenty, które zdarzają się w każdej pracy.

Myśl nieszablonowo – dodatkowe sposoby na reklamę

Marketing sklepu internetowego, pomyślany jako wieloletni, zdywersyfikowany plan działania, oznacza także nieustanne śledzenie nowych trendów reklamowych i wyszukiwanie kanałów dotarcia do klienta, z których nie skorzystała konkurencja. W przypadku wielu sklepów znakomicie sprawdzą się propozycje działające w oparciu o zidentyfikowane przez Cialdiniego zasady perswazji, w szczególności te oparte o wdzięczność i zobowiązanie.

Lista mailingowa z darmowymi poradami oraz publikacja e-booka dla klientów z branży, w której funkcjonuje sklep online mają szansę pozostawić klientów z uczuciem nieplanowanego zysku. To przełoży się na ich skłonność do poszerzania zawartości sklepowego koszyka, gdyż będą mieli świadomość otrzymania wartościowego materiału za darmo.

Większość ekspertów w dziedzinie marketingu w Internecie zgadza się, że kolejne lata w tej branży będą należały do przekazów multimedialnych. Treść ciągle jest niezwykle istotna, ale obok niej na prowadzenie wysuwa się obraz, stymulujący inne obszary w mózgu potencjalnych klientów. Właściciele sklepów online powinny zastanowić się nad przedstawieniem oferty swojej firmy bądź konkretnych promocji w formie wciągającego vloga, a treściami, które zwyczajowo zamieszczali na zapleczach sklepu, wypełnić kanał na Youtube z ciekawostkami czy poradami dotyczącymi branży lub produktów.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *