Posted on Leave a comment

NCBR: 150 mln zł na wsparcie przedsiębiorstw spoza Mazowsza

NCBR: 150 mln zł na wsparcie przedsiębiorstw spoza Mazowsza

Do 31 sierpnia 2017 roku małe i średnie firmy, działające w całej Polsce – poza woj. mazowieckim, mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie nowych lub udoskonalanych produktów i technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach obecnego konkursu przeznaczyło na ten cel ogółem 150 mln zł.

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/16043/

Wsparcie mogą uzyskać projekty o wartości od 300 tys. do 1,5 mln zł, a wielkość dofinansowania może sięgać nawet 80 proc. kosztów realizacji. Nabór wniosków prowadzony jest w ramach uproszczonej i przyspieszonej procedury, czyli tzw. „Szybkiej ścieżki” dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski powiedział PAP, że bezzwrotne dofinansowanie kierowane jest przede wszystkim do lokalnych podmiotów, które jeszcze nie współpracowały z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jak podkreślił, środki mogą zostać przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe, mające na celu nie tylko opracowanie i wprowadzenie na rynek nowych produktów i technologii, ale także doskonalenie rozwiązań już wykorzystywanych i oferowanych przez firmy.

Zgłoszone projekty oceniane będą pod względem innowacyjności oraz perspektywy rynkowej. Procedura ubiegania się o środki NCBR ma bowiem na celu zmniejszenie ryzyka, że firma podejmie złą decyzję inwestycyjną.

„Chcemy obniżyć ryzyko wejścia w nowy produkt. Nasze wsparcie jest kierowane głównie do tych przedsiębiorstw, które nie są pewne, czy uda im się osiągnąć zamierzony cel techniczny oraz czy spełnią wymagania rynku” – podkreśla dyr. Chorowski.

Dotychczasowe konkursy NCBR w ramach „Szybkiej ścieżki” przyniosły już wymierne korzyści wielu lokalnym przedsiębiorcom z sektora MŚP. Przykładem jest firma Dramiński S.A. z Olsztyna, która otrzymała niespełna 2 mln euro na prototyp urządzenia do bezinwazyjnego wykrywania nowotworów piersi u kobiet za pomocą promieni ultradźwiękowych.

„Środki z programu były dla nas znaczącym wsparciem. Sfinansowaliśmy m.in. zakup urządzeń pomiarowych do pracy nad przetwornikami ultradźwiękowymi oraz kilkanaście etatów w firmie” – powiedział PAP wiceprezes Dramiński S.A. Andrzej Wiktorowicz.

Deklaruje on jednocześnie, że przedsiębiorstwo będzie ubiegać się o kolejne środki z NCBR na wsparcie rozwoju innowacyjnych technologii. Dramiński planuje wejść ze swoim produktem na rynek pod koniec 2018 r.

Z kolei firma Advanced Protection Systems z Gdyni dzięki konkursowi NCBR opracowała i rozwinęła system do wykrywania i neutralizacji dronów. W ramach „Szybkiej ścieżki” przedsiębiorstwo otrzymało ponad 1,7 mln zł, co stanowiło 75 proc. wartości całego projektu.

Jak podkreślił prezes gdyńskiej firmy Radosław Piesiewicz, bez dofinansowania nie udałoby się projektu wdrożyć. ”Prace jeszcze trwają, udoskonalamy na przykład różne sensory, ale już obecna, pierwsza wersja systemu jest w pełni stabilna i funkcjonalna” – powiedział PAP Piesiewicz.

„Mamy ambitne plany wejścia na rynek globalny. Jako jedna z nielicznych polskich firm swoją ofertę prezentujemy na targach bezpieczeństwa w Londynie. Nasz system cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ jest to bardzo konkurencyjne rozwiązanie” – zaznaczył prezes Advanced Protection Systems, zapowiadając, że również jego przedsiębiorstwo będzie ubiegać się o kolejne środki na dofinasowanie projektów.

W ramach aktualnie prowadzonego konkursu NCBR zainteresowane przedsiębiorstwa mogą składać wnioski do 31 sierpnia. „Przyznanie wsparcia jest zależne od miejsca realizacji projektu, które musi znajdować się poza woj. mazowieckim. Jednak nawet firma, która jest zarejestrowana na Mazowszu, ale chce realizować projekt poza regionem, może być beneficjentem programu” – powiedział PAP dyr. Chorowski. (PAP)

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *