Posted on Leave a comment

NCBR: 2,25 mld zł w ramach Szybkiej Ścieżki 2019

Gowin: druga ustawa o innowacyjności zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku

Łącznie 2,25 mld zł czeka na polskich przedsiębiorców w tegorocznej edycji programu Szybka Ścieżka – ogłosiło w środę NCBR. Po raz pierwszy konkurs będzie dostępny również dla konsorcjów naukowo-przemysłowych oraz dużych przedsiębiorców.

Tegoroczna edycja “Szybkiej Ścieżki” – cieszącego się dużą popularnością programu wsparcia dla przedsiębiorców, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – została ogłoszona w środę w Warszawie podczas TweetUpu TweetUp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod hasłem #InnowacjeSąDlaLudzi. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja projektów, które powstały dzięki wsparciu NCBR w ramach konkursu “Szybka ścieżka”. Wśród nich znalazły się m.in.: symulator VR do szkolenia służb ratowniczych, nowa generacja protez bionicznych ręki czy mobilne urządzenie do diagnostyki molekularnej.

“W tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju proponuje +Szybką Ścieżkę+ w nowej formule, jeszcze bardziej przyjaznej wszystkim tym, którzy chcą wdrażać przełomowe rozwiązania” – stwierdził wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie prasowym NCBR.

W 2019 roku NCBR przeprowadzi 4 konkursy. Podobnie jak w poprzednich latach, o dofinansowane w ramach “Szybkiej Ścieżki” mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu. Program nie ma z góry zdefiniowanej tematyki, a finansowane projekty muszą jedynie wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

W tegorocznej edycji “Szybkiej Ścieżki” po raz pierwszy o dofinansowanie – w ramach jednej procedury konkursowej – mogą starać się zarówno MŚP, jak i duzi przedsiębiorcy. Dodatkowo NCBR dopuści możliwość udziału w konkursie nie tylko firm, ale także ich konsorcjów z jednostkami naukowymi. W praktyce oznacza to, że MŚP lub duże firmy mogą ubiegać się o granty samodzielnie, w partnerstwie lub we współpracy z uczelniami czy instytutami naukowymi.

“Po raz pierwszy do udziału w +Szybkiej Ścieżce+ zapraszamy nie tylko przedsiębiorców, ale też konsorcja naukowo-przemysłowe” – powiedział zastępca dyrektora NCBR prof. Aleksander Nawrat, cytowany w komunikacie. “Dodatkowo uruchamiamy odrębny konkurs, realizowany w ramach rządowego programu Dostępność Plus, który polegać będzie na finansowaniu projektów B+R ukierunkowanych na stworzenie lub dostosowanie istniejących już produktów i usług do potrzeb osób starszych lub z niepełnosprawnościami.”

Tak jak w ubiegłym roku we wszystkich konkursach w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dofinansowanie będzie można uzyskać na realizację projektów w regionach słabiej rozwiniętych, co oznacza, że miejscem realizacji projektu musi być województwo inne niż mazowieckie.

Nabór do pierwszych tegorocznych konkursów ruszy 1 kwietnia. Regulamin konkursu “Szybka Ścieżka” będzie dostępny na stronie internetowej NCBR od 28 lutego.

W ubiegłym roku w 5 konkursach “Szybkiej Ścieżki” do NCBR wpłynęło ponad 1,2 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą 9,5 mld zł. Jak podkreśla NCBR, konkurs jest najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców źródłem finansowania nowatorskich projektów.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *