Networking jest to sieć kontaktów i znajomości. W jej stworzeniu pomagają kontakty zawodowe i prywatne. Sieć taka powstaje poprzez wyszukanie ludzi, którzy pomogą ci w osiągnięciu sukcesu, będą oni twoimi partnerami.
Sieć kontaktów jest bardzo użytecznym narzędziem. Dzięki niej można pozyskiwać specjalistyczne informacje, do których często trudno dotrzeć w inny sposób oraz przeprowadzić osobisty PR. Gdybyś szukał(a) później pracy, będzie to niesamowita pomoc.
Jak utworzyć sieć
Rozpocznij od osób najbliżej ciebie, tzn. od rodziny, dalszych krewnych, ich przyjaciół i znajomych. Oni najszybciej ci zaufają, ponieważ znają ciebie osobiście albo znają osoby, które mogą za ciebie poręczyć. Jeśli masz małżonka, możesz dotrzeć również do jego (jej) kolegów z pracy, a przede wszystkim do wszystkich członków jego (jej) rodziny.
Każdy gdzieś pracował lub uczestniczył w jakichś strukturach. Masz z pewnością kolegów z poprzednich zakładów pracy, stowarzyszeń itp. Mogą to być koledzy, znajomi, przełożeni, ale też partnerzy biznesowi, z którymi dobrze ci się współpracowało.
Pomyśl o swoich sąsiadach, ludziach od których coś kupiłeś (kupiłaś), lekarzu rodzinnym, mechaniku, księgowej, prawniku. Jeśli masz z tymi ludźmi dobry kontakt, dodaj ich do listy.
Przypomnij sobie o wszystkich ludziach, z którymi chodziłeś (chodziłaś) do szkoły lub na studia. W pewnym wieku to oni się do ciebie odezwą. Będzie im brakowało dawnych znajomości, szczególnie kiedy osiągną w życiu już pewną stabilizację i zaczną zwyczajnie się nudzić. Nie zbywaj ich, lecz włącz do swojej sieci kontaktów. Te znajomości mogą ci się przydać.
Być może masz w życiu jakąś pasję, uprawiasz sport, możliwe że jeździsz na jakieś zjazdy, targi itp. Chodzi tutaj o twoje hobby i ludzi, z którymi je dzielisz. Reprezentują oni pewnie różne zawody, ale to tylko lepiej, ponieważ dotrzesz ze swoją ofertą do wielu ludzi.
Pamiętaj o podtrzymywaniu znajomości
Sieć kontaktów powstaje przez miesiące, a nawet lata. Nie traktuj znajomości jedynie instrumentalnie, jako środka do celu. Nie wolno zapominać o znajomych i odzywać się do nich tylko wtedy, gdy czegoś potrzebujesz. Podtrzymuj kontakt.
Sieć opiera się na zaufaniu oraz wzajemności. Odpowiadaj znajomym, kiedy wchodzą z tobą w kontakt, komentuj, oceniaj. Oni odwdzięczą się tym samym. Dbaj o ludzi należących do twojej sieci kontaktów i pilnuj tego, aby odpowiadać przysługą za przysługę. Musi zostać zachowana równowaga. Nie trać czasu na kogoś, kto nie odpowiada i sam(a) zawsze spłacaj dług wdzięczności.
Musisz przedstawić siebie jako partnera niezawodnego, takiego który zawsze jest gotowy pomóc. Tylko wtedy inni będą chętnie pomagali tobie. Działaj w sposób dyskretny.
Wybierz kontakty
Jak pewnie widzisz, twoja sieć kontaktów znacząco się rozrosła. Nie starczyłoby ci czasu na pielęgnowanie każdego z nich. Dlatego wybierz najważniejsze ze względu na cel zawodowy, jaki przed sobą stawiasz. To na nich się koncentruj i pielęgnuj je ze szczególną uwagą. Ideałem jest sytuacja, kiedy twój partner również jest świadomy tego, jak duże znaczenie ma networking i nie trzeba ukrywać chęci czerpania wzajemnych zysków.
Wyświadczaj małe uprzejmości, nie zapominaj o urodzinach, składaniu życzeń przy jakiejś okazji. W ten sposób się przypominasz.
Jeśli jeszcze się zastanawiasz czy networking jest dla ciebie, to przestań się zastanawiać i zacznij działać. Łatwiej jest się przebić osobie z polecenia, niż takiej o której nikt nic nie słyszał. Nie każdy jest duszą towarzystwa, ale nie o to tutaj chodzi. Wystarczy, że będziesz uprzejmy (uprzejma) i wykażesz się determinacją w dążeniu do celu.
Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś osobą niezbyt towarzyską, to z pewnością uda ci się utworzyć szeroką sieć znajomych. Będą oni twoimi partnerami w sieci. Tworzą potencjał, który tylko trzeba wykorzystać.
Artykuł źródłowy: CVandInterview.com
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)