Posted on Leave a comment

Politechnika Gdańska wybrała “Jaskółki przedsiębiorczości”

Politechnika Gdańska wybrała "Jaskółki przedsiębiorczości"

System wspomagający organizację regat żeglarskich, automatyczny parking rowerowy oraz apteczka pierwszej pomocy psychologicznej to trzy pomysły na biznes, nagrodzone w konkursie „Jaskółki przedsiębiorczości”.

Konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości” jest skierowany do studentów oraz doktorantów Politechniki Gdańskiej. Od 2006 roku organizuje go Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG. Zadaniem uczestników jest przedstawienie nietuzinkowego i innowacyjnego pomysłu na biznes.

Pierwsze miejsce zajął zespół Piotra Oleksiaka – doktoranta Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG – autora systemu pod nazwą My Live Regatta. W nagrodę ekipa otrzymała 6 tys. zł oraz miejsce w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP).

My Live Regatta składa się z trzech elementów: systemu rejestracji i obsługi zawodników, systemu obsługi sędziowania i przepisów żeglarskich oraz systemu prezentacji zawodów na żywo. W tworzenie warstwy programistycznej MLR zaangażowani są studenci i absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

“Od 2009 roku zajmuję się systemami informatycznymi, od ośmiu lat uczestniczę w organizacji najwyższej rangi regat żeglarskich. Postanowiłem wykorzystać swoje doświadczenia i stworzyłem My Live Regatta. System już działa. Udało się zawrzeć umowy na wykorzystanie systemu podczas kilkunastu nadchodzących regat” – mówi Oleksiak. “Zawody żeglarskie bardzo trudno jest pokazać, a dzięki naszemu systemowi mogą im się przyglądać ludzie z całego świata i to w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu trackingu GPS, transmisji audio, relacjom wideo i tekstowym, czy też integracji sieci społecznościowych. Ta część systemu wymaga jeszcze udoskonalenia ” – podkreśla.

Druga pozycja (4 tys. zł oraz miejsce w AIP) przypadła w udziale studentom Wydziału Mechanicznego: Bartłomiejowi Bondarczukowi oraz Janowi Kaplińskiemu, pomysłodawcom automatycznego parkingu rowerowego Irpark.

Studenci zaproponowali modułową stalową konstrukcję w kształcie prostopadłościanu. Na parkingu zmieści się maksymalnie 70 rowerów, także elektrycznych, które będzie można ładować podczas postoju. Ostateczny kształt obiektu można będzie dostosować do wymagań architektonicznych miejsca, w którym takowy parking miałby się znaleźć. Chcąc zaparkować rower użytkownik będzie ustawiał go w miejscu pobierania. Następnie, przy użyciu specjalnego panelu, dokonywana będzie autoryzacja danych rowerzysty – np. za pomocą karty RFID/NFC, aplikacji na telefonie lub kodu PIN. Po identyfikacji użytkownika, specjalny chwytak będzie automatycznie pobierał rower i transportował go na wolne miejsce. Parkowanie zajmie pół minuty.

Jak argumentowali autorzy wynalazku urządzenie sprawdziłoby się w okolicach węzłów przesiadkowych, na uczelniach, czy w urzędach miasta. Jeśli Irpark powstanie rowerzyści będą mogli liczyć na „całkowite zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi”. Do plusów można zaliczyć także całodobową dostępność oraz możliwość rezerwacji parkingu przez Internet.

Trzecie miejsce (3 tys. zł i miejsce w AIP) zajęli studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Michał Balkowski i Krzysztof Pastuszak. Ich celem jest stworzenie aplikacji wspierającej terapię psychologiczną. Aplikacja ma monitorować paramenty stanu zdrowia psychicznego (sen, myśli, nastrój, napady lękowe), służyć wsparciem w sytuacjach trudnych, wspierać pacjenta w trakcie, jak i po zakończeniu terapii. Z aplikacji na urządzania mobilne będą mogli korzystać pacjenci, ich terapeuci oraz ośrodki zdrowia. Dzięki aplikacji lekarze będą mogli konfigurować plany wsparcia dla konkretnych pacjentów.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *