Posted on Leave a comment

“Pomosty przyszłości” będą promować najlepsze przykłady współpracy nauki i biznesu

Konkurs na biznesplan w ASBiRO "PLAN NA START"

Fundacja Technotalenty w Białymstoku i samorząd województwa podlaskiego rozpoczęły konkurs “Pomosty przyszłości”, który ma promować najlepsze przykłady efektów współpracy nauki i biznesu dla gospodarki.

Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane od poniedziałku do 31 października 2022 r. Uroczysta gala z wręczeniem statuetek najlepszym odbędzie się 12 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku – poinformowali w poniedziałek organizatorzy konkursu na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Konkurs będzie przeprowadzony w czterech kategoriach: pomost do biznesu dla instytucji naukowej i osoby indywidualnej i pomost do nauki dla podmiotu reprezentującego biznes i osoby indywidualnej. To kategorie dla osób indywidualnych, ale też uczelni, wydziałów uczelni, instytutów badawczych, firm współpracujących z nauką, podmiotów gospodarczych.

Nagrodzonych wybierze kapituła konkursu.

Pomysłodawca konkursu, wiceprezes Fundacji Technotalenty Tomasz Stypułkowski wyjaśnił, że chcą nagradzać, promować naukowców, którzy współpracują z biznesem, realizujących projekty dla instytucji badawczo-rozwojowych na rzecz przemysłu, ale też firm, które współpracują z naukowcami. Chodzi o to, by pokazali swoje projekty, ich efekty, rezultaty oraz wpływ i znaczenie tych projektów na gospodarkę regionu. Organizatorom zależy też na pokazywaniu najlepszych praktyk tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na współpracę nauki i biznesu.

Stypułkowski powiedział, że konkurs dotyczy wielu dziedzin, nie tylko wysokich technologii, ale też m.in. rozwiązań prawnych, ekonomicznych czy też socjologiczno-społecznych.

“Umówmy się, środowisko naukowe i środowisko biznesowe, mimo że ocierają się o siebie codziennie i spotykają się przy szeregu różnych okazji, one jednak myślą w kompletnie różnych kryteriach i mają – nie tyle rozbieżne – co różne cele do osiągnięcia. Nie ma tu błędu po żadnej stronie, tak funkcjonuje system” – powiedział Stypułkowski. Dodał, że w Podlaskiem nie brakuje przykładów efektów współpracy – nie były one do tej pory jednak szeroko prezentowane, nagrodzone, ale wciąż trzeba pracować, aby było ich więcej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że efekty współpracy nauki i biznesu są dla rozwoju regionu bardzo istotne. “(…) wreszcie będziemy mogli uhonorować, wskazać, te najlepsze projekty, które są realizowane w naszym regionie, bo (…) nie wszyscy o nich wiemy” – powiedział marszałek. Dodał, że pokazanie tych przykładów służy ich nagrodzeniu, ale też ma zachęcać innych do podejmowania wyzwań.

“W dobie dzisiejszej współpraca między przemysłem a nauką to nie jest tylko kwestia rozwoju, ale ja bym wręcz powiedział, pokusił się o takie stwierdzenie, że jest to kwestia przetrwania” – ocenił przedsiębiorca Marek Siergiej, prezes firmy Promotech, przewodniczący Rady Fundacji Technotalenty.

Siergiej zaznaczył, że w związku z dużym wzrostem cen energii, trudnościami w dostępności np. komponentów w elektronice, firmy mają ogromne wyzwania, aby się utrzymać, sprzedać swoje produkty. “Bez współpracy z nauką nie da się tych problemów rozwiązać” – powiedział Siergiej. Dodał, że popularyzowanie realizowanych pomysłów może być impulsem dla działania dla innych.

Prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki przypomniał, że fundacja skupia głównie przedsiębiorców, a jej główny cel to działanie na rzecz większej konkurencyjności gospodarki regionu. Przypomniał, że organizacja działa od ośmiu lat, m.in. przeprowadziła sześć edycji konkursu: Technotalent. Partnerami fundacji są białostocki wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje biznesowe. (PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ mmu/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *