Posted on Leave a comment

Reklama aż po grób, czyli marketing pogrzebowy

Reklama aż po grób, czyli marketing pogrzebowy

Marketing pogrzebowy budzi różne emocje, ale krytyka jest raczej nieuzasadniona. Branża pogrzebowa musi się rozwijać, a to właśnie umożliwia reklama. Jak rozwija się branża pogrzebowa w internecie?

Reklama usług pogrzebowych jest niewdzięczna i trudno ją docenić. Chociaż można docenić jej efekty. Zakłady pogrzebowe, jak łatwo zauważyć, oferują właściwie to samo. Mogą się odróżnić od siebie ceną, ale do tego jest potrzebna właśnie reklama.

Usługi pogrzebowe też bywają różne i mimo wszystko trzeba wymyślić skuteczny sposób, by poinformować o nich całkiem sporą grupę ludzi. To znowu jest problem, bo jak określić korzystających z zakładów pogrzebowych? Coraz więcej ludzi zaczyna poszukiwania towarów i usług właśnie od podpowiedzi najbardziej znanej światowej wyszukiwarki. W związku z tym, ta grupa staje się niejako „targetem” zakładów pogrzebowych.

Różnorodność usług pogrzebowych

Mimo trudnej tematyki, zawężającej możliwości reklamowe, zakłady pogrzebowe mogą się rozwijać i znalazły swoje miejsce w internecie. Mogłoby się wydawać, że usługi funeralne, to organizacja pogrzebów, więc trudno tu mówić o różnorodności usług. Jednak potrzeby są ogromne, a ci, którzy o nich nie wiedzą, zaliczają się do grona szczęściarzy.

Jedną z ważniejszych usług pogrzebowych jest międzynarodowy przewóz zwłok. Tragedie za granicą, na wakacjach zdarzają się naprawdę często. Rodzina bywa bezradna w takiej sytuacji. Dzięki internetowi, od razu można zacząć szukać zakładu, który oferuje transport zmarłych. Taka firma musi zapewnić załatwienie wszelkich formalności związanych z przewozem zmarłego, a jest ich multum. Kontakty z ambasadami, konsulatami, odprawy celne i tłumaczenie aktu zgonu – to wszystko powinna mieć w swojej ofercie solidna firma pogrzebowa świadcząca tak poważną usługę. Internet skraca i zawęża drogę poszukiwań, bo tak jak międzynarodowy transport zmarłych nie jest cechą wspólną wszystkich zakładów.

Inną, ciekawą i dostępną już w Polsce usługą pogrzebową jest sporządzenie planu pogrzebowego jeszcze za życia. Taka możliwość ma ułatwić rodzinie, w dalekiej przyszłości, organizację ceremonii pogrzebowej. Plan pogrzebowy uwzględnia praktycznie wszystko, łącznie z charakterem stypy, ale każdy decyduje o jego zakresie. Dodatkowo można też wybrać ubezpieczenie, które pozwoli na oszczędzenie kwoty na swój własny pogrzeb. Firma oferująca polski funeral planning stworzyła całą kampanie opartą na filmikach reklamowych. Oprócz tego, że sama usługa jest dosyć odważna i kontrowersyjna, kampania też wpasowała się w ten sam klimat. W jednym z filmików zmarły skarży się na rodzinę, która nie uszanowała jego woli ani upodobań – pogrzeb wegetarianina z mięsną ucztą?

Reklama z klasą

Marketing pogrzebowy musi być subtelny i elegancki. Zakłady pogrzebowe mogą zbudować swój sukces tylko na zaufaniu, więc to powinna być podstawa prowadzenia działań marketingowych. Internetowy plan pogrzebu ma większe pole do popisu, bo siłą rzeczy skierowany jest do tych, którzy mają dystans do tematyki śmierci, a co najważniejsze, nie muszą się nią przejmować. Transport zmarłych i kremacja nie wiążą się właściwie z agresywną formą reklamy. Jednak dbałość o wizerunek zakładu pogrzebowego i ułatwienie poszukiwań jego usług w internecie, na pewno zadziała na korzyść firmy.

Reklama aż po grób, czyli marketing pogrzebowy

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *