Posted on Leave a comment

Reklamy zewnętrzne w XXI wieku

Reklamy zewnętrzne w XXI wieku

Właściwa reklama to podstawa skutecznej sprzedaży towaru lub usług. W marketingu rozróżnia się dzisiaj dziesiątki typów reklam, jednak większość z nich można zakwalifikować do jednej z dwóch głównych kategorii…

Właściwa reklama to podstawa skutecznej sprzedaży towaru lub usług. W marketingu rozróżnia się dzisiaj dziesiątki typów reklam, jednak większość z nich można zakwalifikować do jednej z dwóch głównych kategorii, a mianowicie reklam zewnętrznych lub wewnętrznych. Szczególnie warto nieco bliżej przyjrzeć się tej pierwszej grupie, którą stanowią starsze formy reklamowe, wciąż niezbędne przy promocji firmy.

Czym jest reklama zewnętrzna? 

Jako zewnętrzne, określa się reklamy docierające do klientów, znajdujących się poza domem. Jest to forma reklamy, która oddziałuje na odbiorców w miejscach publicznych. Zalicza się tutaj głównie:

  • banery
  • bilbordy
  • słupy ogłoszeniowe
  • reklamy 3d
  • ulotki 

Banery i bilbordy

Prezentujące reklamy graficzne i tekstowe banery i bilbordy należy prawdopodobnie uznać za jedne z najstarszych form reklamy. Tego typu reklamy zewnętrzne są obecne w miastach, jak również poza nimi, najczęściej przy ruchliwych drogach. Im większy baner, tym łatwiej go zauważyć, przez co rośnie jego skuteczność. Istotna jest również wyrazistość druku, użyte kolory, a także pomysłowy projekt reklamy. Bilbordy powinny przekazywać zwięzłe, lecz wartościowe informacje, skłaniające do bliższego zapoznania się z firmą, usługą lub produktem.

Słupy ogłoszeniowe 

Z pewnością, w ciągu ostatnich lat słupy ogłoszeniowe straciły na popularności. Dzisiaj większość ludzi zamieszcza ogłoszenia w internecie, przez co na słupy ogłoszeniowe spogląda coraz mniej osób. Jednak nadal pojawiają się na nich reklamy, skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Reklamy 3d

Reklamy w formie konstrukcji trójwymiarowych często stawia się w bliskim sąsiedztwie promowanych obiektów. Przykładem może być np. plastikowy dystrybutor z nazwą firmy, znajdujący się kilkaset metrów przed stacją benzynową. Zadaniem tej reklamy jest poinformowanie potencjalnego klienta o istnieniu obiektu oraz zaciekawienie go oryginalną formą.

Ulotki reklamowe 

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące zaliczania ulotek do reklam zewnętrznych. Rzecz w tym, iż spełniają one funkcję marketingową również poza sferą publiczną. Niemniej jednak rozdawane są zwykle na ulicach lub też w instytucjach i sklepach. Zarówno ulotki, jak i mini-katalogi to skuteczne i bardzo popularne formy reklamy.

Kto tworzy reklamy zewnętrzne? 

Niektóre firmy decydują się samodzielnie tworzyć kampanie reklamowe. Przeważnie kończy się to jednak porażką. Warto zlecić takie zadanie specjalistom, których na rynku działa dziś mnóstwo. Listę uznanych agencji tworzących reklamy zewnętrzne znaleźć można m.in. na stronie https://www.reklama.pl/zlecenia/reklama-zewnetrznawewnetrzna. Klient może się tam zapoznać z krótkim opisem działalności każdej agencji, co z pewnością pozwoli mu  ocenić jej fachowość.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *