Posted on Leave a comment

Rusza Festiwal Naukowy E(x)plory

Od Szczecina poprzez Wrocław, Warszawę, Toruń i Kielce – w eksperymentach i warsztatach Festiwalu Naukowego E(x)plory może wziąć udział każdy, kogo interesuje wirtualna rzeczywistość, poszukiwanie życia na innych planetach, mechanika, robotyka, dietetyka… Pierwsze atrakcje ruszą w piątek (17 marca) w Technoparku Pomerania w Szczecinie.

“Poprzez nasze festiwale promujemy naukę i zachęcamy młodzież do realizowania własnych projektów badawczych. Program jest bogaty w ciekawe warsztaty i pokazy naukowe; jestem przekonana, że wszyscy pasjonaci nauki będą nimi usatysfakcjonowani” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, która organizuje festiwal wspólnie z Technoparkiem Pomerania, Urzędem Miasta Szczecina oraz Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim.

Głównymi bohaterami szczecińskiego wydarzenia będą uczniowie i studenci – uczestnicy konkursu Naukowego E(x)plory. W regionalnym etapie konkursu rywalizować będą ze sobą autorzy 28 projektów. Młodzież w wieku 13-20 lat prezentuje interesujące problemy z dowolnych dziedzin nauki.

W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów, spośród których 140 weźmie udział w etapach regionalnych – w pięciu miastach Polski.

Do regionalnego etapu konkursu w Szczecinie zakwalifikowano 28 projektów, z tego siedem z województwa zachodniopomorskiego. W piątek (17 marca) podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory jury – składające się z ekspertów naukowych i biznesowych – wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego finału, który odbędzie się w październiku w Gdyni.

Wtedy to młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia na rozwój projektu (w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł), możliwość reprezentowania Polski na konkursach naukowych za granicą i o nagrody specjalne – udział w programach stażowych i mentorskich.

Podczas Festiwalu w Szczecinie prezentacjom projektów konkursowych będzie towarzyszyć bogaty program pokazów i warsztatów naukowych, skierowanych do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. W programie przewidziano m.in. pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, wykłady o wirtualnej rzeczywistości, warsztaty o technologiach astronautycznych i eksploracji Wszechświata oraz o związkach chemicznych w jedzeniu. Pełen program wydarzenia jest dostępny na www.explory.pl

Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie jest jednym z pięciu regionalnych festiwali, jakie Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje w ramach VI edycji Programu E(x)plory. Kolejne festiwale odbędą się w kwietniu i w maju.

7 kwietnia zaplanowano festiwal we Wrocławskim Parku Technologicznym. 26 kwietnia pokazy i warsztaty odbędą się w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa. Warszawskiemu wydarzeniu towarzyszyć będzie skierowany do świata innowacji Kongres E(x)plory „Akceleracja innowacji”.

Kolejne festiwale regionalne odbędą się 9 maja w Toruniu w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży oraz 26 maja na Podzamczu k.Kielc w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie finałowe E(x)plory 2017 – czyli Gdynia E(x)plory Week – odbędzie się 18-21 października 2017 w Gdyni.

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest serwis Nauka w Polsce PAP.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *