Science Game Jam, czyli warsztaty dla twórców popularnonaukowych planszówek, ponownie czekają na chętnych. Tym razem wydarzenie odbędzie się w trzech miastach: Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Zapisy na edycję w stolicy już trwają. Twórcom najlepszych planszówek organizatorzy chcą zaoferować zarówno mentoring, jak i środki na rozwój pomysłów.
Science Game Jam to inicjatywa powstała w 2018 roku jako element działań służących zachęcaniu środowiska akademickiego do nieszablonowego popularyzowania nauki. Jest to jednodniowe wydarzenie w formie turnieju projektowania gier planszowych o tematyce naukowej. Wydarzenie jest połączeniem warsztatów game designu prowadzonymi przez GRART i konsultacjami merytorycznymi z popularyzującymi naukowcami nauki zrzeszonymi w fundacji Marsz dla Nauki.
Dotychczas zorganizowano cztery edycje wydarzenia (Warszawa 2018, Gliwice 2019, Warszawa 2019, Warszawa 2020). Przebieg kolejnej (Wrocław 2020) pokrzyżował lockdown związany z pandemią koronawirusa. W tym roku organizatorzy chcą wrócić do inicjatywy, organizując ją w trzech miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków).
“Spotkajmy się na całodziennej rywalizacji designerskiej! Zapraszamy trzyosobowe zespoły. Nasi konsultanci growi i naukowi będą wspomagać was swoim zapleczem merytorycznym, a waszym zadaniem będzie stworzenie prototypu popularnonaukowej gry planszowej, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!” – zachęcają.
Zapisy na wydarzenie, prowadzone osobno dla każdego miasta. Zgłaszać mogą się trzyosobowe grupy, w odróżnieniu od poprzednich edycji, nie ma natomiast możliwości samodzielnego zgłoszenia się. http://sgj.marszdlanauki.pl/
Science Game Jam w Warszawie odbędzie się już w sobotę 2 października w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. Zapisy na to wydarzenie już trwają. Link do arkusza jest dostępny na stronie: https://forms.gle/KyCqBUxnFjd8xZmV8
Spotkanie we Wrocławiu odbędzie się w sobotę 16 października w przestrzeni Przed·Pokój H13, zapisy na tę edycję zostaną ogłoszone wkrótce. Krakowska edycja zaplanowana jest na sobotę 30 października, tutaj również miejsce imprezy i zapisy zostaną ogłoszone wkrótce.
Na formułę wydarzenia składają się warsztaty. Drużyny losują popularnonaukowe tematy, na bazie których mają w ciągu ośmiu godzin przygotować prototyp gry planszowej. Uczestnicy do dyspozycji mają materiały zapewnione przez organizatorów. W trakcie realizowania pomysłu korzystają z pomocy zawodowych projektantów gier oraz popularyzatorów nauki i pracowników instytucji badawczych.
Następnie jury składające się z projektantów gier i popularyzatorów nauki ocenia prototypy pod względem między innymi atrakcyjności rozgrywki oraz potencjału popularyzatorskiego, wyłaniając najlepsze powstałe gry.
Drużyny, których prototypy zwyciężyły daną edycję otrzymują pomoc merytoryczną w kwestii dalszego udoskonalania gry oraz mają możliwość konsultowania się w kwestiach dotyczących wydawania gry. “Dostrzegliśmy w zeszłych latach, że początkowy entuzjazm zwycięzców czasem wypalał się, gdy pojawiała się potrzeba ponoszenia kosztów wydruku, brakowało też facylitatorów ułatwiających zespołowi dalsze prace. Z tego powodu chcemy zaoferować zarówno mentoring, jak i środki na rozwój autorskich pomysłów. Rozważamy tez możliwość wsparcia rozwoju projektów uczestników poprzednich edycji” – informują organizatorzy.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)