Posted on Leave a comment

Skuteczne pozycjonowanie Rosja – SEO w Rosji

Skuteczne pozycjonowanie Rosja - SEO w Rosji

Pozycjonowanie stron internetowych jest najefektywniejszym sposobem dotarcia do potencjalnych klientów w sieci. Wymaga on jednak wiele pracy i systematycznego działania, a także znajomości zasad SEO. W przypadku pozycjonowania w Rosji sprawę komplikuje fakt, że Google jest tam najmniej użytkowaną wyszukiwarką, a zdecydowanie prym wiedzie Yandex. Czy pozycjonowanie sklepów internetowych i stron www może być efektywne w Runecie?

Pozycjonowanie w Rosji – jaka wyszukiwarka?

Rosyjskojęzyczny internet różni się nieco od tego, który znamy. Runet to przede wszystkim inna wyszukiwarka, która często nazywana jest rosyjskim Google. Ponad 50 procent mieszkańców Rosji korzysta z wyszukiwarki Yandex, która została stworzona przez rosyjsko-holenderską firmę. Należy jednak od razu zaznaczyć, że także inne kraje ze Wschodu z niej korzystają – Ukraina, Białoruś, czy kraje odleglejsze. Ponadto rosyjski rząd skutecznie ogranicza funkcjonowanie Google w tym kraju nakładając na niego różne kary. Jednym z najświeższych przykładów jest kara w wysokości 73 tysięcy złotych za naruszenie prawa związanego z niewystarczającym filtrowaniem treści.

Tak więc wchodząc na rynek rosyjski należy pod uwagę brać wyszukiwarkę Yandex, która przypomina Google, ale wyniki wyświetlane są cyrylicą. Wyszukiwarka jest niezwykle prosta i intuicyjna w obsłudze. Również i w niej niezwykle ważna jest jakość udostępnianych treści. Chcąc zacząć pozycjonowanie w Rosji w wyszukiwarce Yandex, należy publikować treści, które będą unikalne i angażujące użytkowników. Jedną z różnic w porównaniu do Google jest to, że Yandex nie toleruje zbyt dużego nasycenia słów kluczowych.

Pozycjonowanie stron w Rosji – różnice między Google a Yandex

Co istotne, na zachodzie kraju z Google korzysta się dosyć często w Rosji, ale im dalej na wschód kraju, tym zdecydowanie większa przewaga lokalnej wyszukiwarki. Pozycjonowanie w Rosji różni się jednak od tego, które znane jest np. w Polsce. Bez wiedzy popartej praktyką ciężko będzie uzyskać satysfakcjonujące efekty. Yandex w Rosji kładzie ogromny nacisk na jakość contentu. Pierwszą różnicą pomiędzy rosyjską wyszukiwarką a Google są czynniki behawioralne.

Dla amerykańskiego nie jest on rankingowy, przez co nie decyduje o pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Natomiast w przypadku Yandexa jest wręcz przeciwnie. Nie można również zapominać o Bounce Rate, a więc o współczynniku odrzuceń, który wpływa na pozycję w przypadku Google. Proces pozycjonowania strony internetowej w Rosji wymaga nie tylko przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów, ale także pokierowaniem ich działań w taki sposób, by było to logiczne. Skuteczne pozycjonowanie w Rosji to również treść, która w Yandex nie powinna przekraczać około 800 słów. Natomiast Google preferuje content o długości około 500 słów.

Pisząc o treści nie można zapominać o jej unikalności i wartości. W Rosji pozycjonowanie strony opiera się właśnie na jakości. Im jest ona wyższa, tym mniejsza regularność dodawanych tekstów jest wymagana. Działania SEO w tym zakresie będą bazować na treści, która jest już na stronie internetowej.

Czym jest Yandex Direct?

Yandex Direct jest odpowiednikiem kampanii Google Ads. Jest to więc system, który umożliwia dodawanie reklam w wyszukiwarce oraz na stronach internetowych znajdujących się w sieci Yandex. Wprowadzając reklamy na rynek rosyjski można dotrzeć nawet do 60 procent użytkowników internetu, a co ważne – większość z nich prowadzi konsumpcyjny tryb życia.

W pierwszej chwili dodanie reklamy w Direct wydaje się proste, ale tak jak w przypadku Google Ads ważne jest wyznaczenie persony. Ponadto istotne są słowa kluczowe, które zostaną użyte w kampanii. Mało tego po dodaniu kampanii reklamodawca dostaje szereg pytań, na które bardzo ciężko jest mu samodzielnie odpowiedzieć. Wyszukiwarka Yandex jest więc wymagająca także pod względem reklam.

Z jakich dodatkowych działań marketingowych warto korzystać?

Podobnie jak w przypadku Google warto zadbać o linki przychodzące. Link building to istotny element SEO, jeśli chodzi o pozycjonowanie w Rosji. Dzięki temu można zbudować wysoką i stabilną pozycję w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Warto pamiętać o tym, aby korzystać z linków wysokiej jakości, które będą dawały więcej mocy. Yandex dodatkowo promuje linki przychodzące do witryny z lokalnych serwisów.

Pozycjonowanie stron w Rosji to tylko jeden z elementów budowania świadomości marki. Aby dotrzeć do klientów na tym rynku, należy zadbać o social media. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że Facebook jest tam mniej popularny niż VK, czyli jego odpowiednik rosyjski. Angażujący content z pewnością przełoży się interakcję firmy i klientów. Można w ten sposób przekierowywać ruch do strony internetowej, co sprawi, że zwiększy się jej widoczność.

Tak jak w pozycjonowaniu w Google, do działań SEO należy dodać jeszcze inne ważne czynności. Optymalizacja techniczna serwisu również przyczyni się do lepszej widoczności w Rosji. Ponadto im szybciej będzie działać strona, tym większe prawdopodobieństwo, że klienci częściej będą na nią wracać. Jeśli nie wiesz, jak pozycjonować stronę w Rosji, nie masz odpowiedniego doświadczenia, to możesz skorzystać z takiej usługi u specjalisty SEO, którego znajdziesz na https://pawel-kozlowski.pl/.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *