Dzisiejsi konsumenci charakteryzują się kilkoma cechami odróżniającymi ich zasadniczo od konsumentów sprzed zaledwie kilku lat. Po pierwsze są bardzo dobrze zaznajomieni z nowymi technologiami. Dzięki temu w miarę rozwoju Internetu, a w szczególności Internetu mobilnego, duża część z nich wykorzystuje swoje smartfony jako urządzenia pomocne w zakupach.
Grupa Qpony, właściciel dwóch najpopularniejszych w Polsce mobilnych aplikacji zniżkowych wydał raport zatytułowany „Smart shopperzy na tropie mobilnych okazji”, który przedstawia m.in. wzrastający nieustannie wpływ nowej technologii na szeroko pojęty marketing. Zdaniem Krzysztofa Łuczaka, Country Head Poland w SENSORBERG sp. z o.o., jednego z ekspertów zaproszonych do wypowiedzenia się ww. raporcie: „Smartfon pełni rolę osobistego asystenta zakupowego, który przy wsparciu zainstalowanych aplikacji ułatwia codzienne zakupy”. Ponadto dodaje: „Według amerykańskich badań 60% Amerykanów wykorzystuje smartfon do szukania adresu sklepu, 55% porównuje ceny, 46% czyta opinie o produktach, a 45% korzysta z kuponów rabatowych”. Trend ten zaczyna przenosić się również na nasz rodzimy rynek.
Według danych przedstawionych raporcie już około 50% polskich smart shopperów (osób podejmujących decyzje zakupowe po odpowiednim przeanalizowaniu ofert w celu znalezienia tej najbardziej im odpowiadającej) wykorzystuje swój smartfon właśnie w celach zakupowych. Co więcej, aż 84% korzysta w tym celu z aplikacji mobilnych. Za popularnością tego rodzaju aplikacji przemawia również fakt, iż według Google Play najpopularniejsza w naszym kraju aplikacja tego typu – Qpony – została pobrana już ponad milion razy.
Obecnie statystyczny konsument w trakcie zakupów poświęca około 15 minut na korzystanie ze swojego smartfona. W tym 51% konsumentów deklaruje, że motywowani są oszczędnością czasu. 44% uważa zaś, że oszczędza w ten sposób również swoje pieniądze. Smart shopperzy to osoby szczególnie wyczulone na znalezienie oferty charakteryzującej się dobrym stosunkiem jakości do ceny produktu. Jakie jeszcze cechy prezentuje polski smart shopper przedstawia poniższa infografika.
Opisane w raporcie zjawisko smart shoppingu przywędrowało do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Zrozumienie go może okazać się wyjątkowo przydatne dla osób zajmujących się marketingiem, w szczególności marketingiem mobilnym. Uwagę na to zwraca również Bartosz Badurek, Lifestyle Category Manager w WORLDBOX: „Smart shopping w Polsce rozwija się coraz dynamiczniej. Niestety, niewiele sklepów zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie to daje, i nie do końca wie, jak to zjawisko wykorzystać. Inaczej jest na Zachodzie, gdzie to sklep sam wychodzi do smart shopperów i podsuwa im rozwiązania, które mają przekonać ich, żeby zrobili w nim zakupy i nie musieli zbyt długo szukać. Skraca to mocno czas obsługi klienta, a co za tym idzie – można obsłużyć znacznie więcej osób i każdą równie zadowalająco”.
Raport w pełnej wersji można pobrać ze strony Qpony.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)