Posted on Leave a comment

Współczesny marketing – nie tylko promocja!

Współczesny marketing - nie tylko promocja!

Kojarzony jest głównie z kreowaniem oraz promocją, w istocie jednak jego zakres jest znacznie szerszy. Marketing zajmuje się wprawdzie kreowaniem popytu, jednak specjaliści zajmujący się tą dziedziną muszą się zmierzyć z wieloma innymi zadaniami. Są one związane z produktami oraz usługami, doznaniami, ludźmi oraz przedsiębiorcami. Efekt? Współczesny marketing to szeroki zakres zagadnień, na których specjaliści od działań marketingowych muszą się skupić.

Jednym z najważniejszych elementów, na których skupiają się działania marketingowe są produkty oraz usługi. Te ostatnie zajmują coraz ważniejsze miejsce, a ich udział w światowej gospodarce konsekwentnie się zwiększa. Świadczeniem usług zajmują się przecież tak ważne podmioty współczesnego rynku, jak firmy lotnicze czy hotele. Usługi prawników lub księgowych to kolejne przykłady działalności, która we współczesnym świecie liczy się coraz bardziej.

Działania marketingowe bardzo często swym zasięgiem obejmują również ludzkie doznania. Handel emocjami nie jest nowością, gdyż ludzie od dawna chętnie skupiali się na tych produktach czy usługach, które są kojarzone z przyjemnością. O tym, że ludzie chętnie płacą za przyjemne doznania, może świadczyć ogromna popularność kin lub rodzinnych parków rozrywki, do których ściągają tłumy gości.

Marketing jest też powiązany z imprezami okolicznościowymi. Każda impreza wymaga przecież dobrej promocji, każde wydarzenie jest też okazją dla tych, którzy chcą się wypromować. Specjaliści od działań marketingowych mają tu przed sobą szerokie pole do popisu, chętnie też korzystają ze wszystkich możliwości, jakie wiążą się z udziałem w konkretnej imprezie.

Zjawiskiem bardzo ciekawym, z którym w ostatnich latach spotykamy się coraz częściej, jest marketing znanych ludzi. Są przecież osoby, dla których rozgłos jest sprawą bardzo ważną i których odpowiednio dobrane działania marketingowe mogą pomóc w autopromocji. Zapotrzebowanie na specjalistów znających się na tej formie marketingu ma swe konsekwencje. Na rynku pojawia się coraz więcej agencji public relations, a korzystanie z usług menedżera staje się normą wśród piosenkarzy oraz aktorów.

Starannie przemyślane działania marketingowe są potrzebne nie tylko ludziom marzącym o karierze, ale i miejscowościom, które chcą przyciągać inwestorów i turystów. w ich przypadku marketing również staje się bardzo ważny. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków można zmienić upadające miasto w ważny ośrodek turystyczny, można też wykreować biedny region jako miejsce, które daje inwestorom wiele możliwości.

W zakresie działań marketingowych znajdują się też informacje. Tu ważną rolę odgrywają zarówno książki lub czasopisma, jak i szkoły. To one pokazują, że informacja może być takim samym towarem, jak wiele innych produktów. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku idei. W ich przypadku niezastąpieni okazują się specjaliści od marketingu społecznego, którzy mogą działać m.in. na rzecz walki z narkotykami lub ochrony przyrody.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *