Posted on Leave a comment

Zawężenie pola wyboru ułatwia podejmowanie decyzji

Niezdecydowany? Ogranicz swój wybór do dwóch najbardziej narzucających się opcji, a podejmiesz decyzję szybko i sprawnie – radzą badacze z Uniwersytetu Bazylejskiego (Szwajcaria). O ich badaniu informuje „Nature Human Behaviour”.

Podczas eksperymentów z wykorzystaniem okulografii (techniki śledzenia ruchów gałek ocznych) naukowcy wykazali, że mózg człowieka koncentruje się zazwyczaj na dwóch najbardziej obiecujących opcjach. Im szybciej odrzuci więc on dodatkowe możliwości, tym szybciej będzie w stanie podjąć ostateczną decyzję.

W ramach badania specjaliści dawali ochotnikom do wyboru trzy różne przekąski. Zauważyli, że nie koncentrowali się oni na nich równomiernie. Poświęcali więcej uwagi dwóm alternatywom, a im dłużej się nad nimi zastanawiali, tym bardziej się do nich przywiązywali. Badanym łatwiej było odrzucić najgorszą opcję i wybrać spomiędzy dwóch pozostałych, niż porównywać ze sobą trzy opcje jednocześnie.

Naukowcy opracowali nawet model matematyczny, który opisywał dynamikę interakcji pomiędzy formowaniem się preferencji a ruchami gałek ocznych w trakcie procesu decyzyjnego.

„Celem naszego badania było zrozumienie, jak ludzie zachowują się na co dzień, gdy mają do wyboru jeszcze więcej opcji, np. podczas zakupów online czy w dużym centrum handlowym” – mówi prof. Sebastian Gluth, badacz prowadzący.

To istotne, bo ludzie nie są racjonalnymi konsumentami i mogą podejmować zupełnie inne decyzje, gdy mają do wyboru tylko dwie rzeczy i gdy mają do wyboru trzy lub więcej opcji.

O badaniu można przeczytać na stronie: https://doi.org/10.1038/s41562-020-0822-0. (PAP)

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *