System umożliwiający zautomatyzowany kontakt z klientami, kontrahentami i partnerami biznesowymi dla branży stolarki otworowej opracował start-up IC COMPLEX Fabryka e-biznesu. Aplikacja rozwijana była wspólnie z uczelniami i Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju produkt ma trafić na rynek angielski.
“Zarządzanie w przedsiębiorstwie zajmującym się np. sprzedażą okien wymaga czasem zatrudniania kilkunastu osób – tylko do przyjmowania i analizy zamówień, które codziennie wpływają przez e-mail, telefon i system techniczny. Wdrożenie naszego rozwiązania pozwala zoptymalizować ten proces, a przez to oddelegować nawet połowę pracowników do innych zadań” – mówi Mateusz Zych z Fabryki e-biznesu.
Genezą pomysłu była aplikacja, która pozwalała klientom dokonywać zamówień przez internet. Narzędzie było stopniowo rozbudowywane w kierunku biznesowym, czyli tak, aby umożliwiało działania między producentami a dystrybutorami. Obecnie z narzędzia korzysta kilkanaście firm.
„Kluczem do unikalności naszego rozwiązania jest połączenie wiedzy technologicznej z zakresu użyteczności aplikacji z wiedzą związaną z branżą stolarki otworowej. Naszą mocną stroną jest to, że w naszym zespole są osoby posiadające umiejętności z tych obszarów. Jesteśmy więc w stanie rozmawiać z firmami produkującymi np. okna czy drzwi jak równy z równym – wiemy z jakich podzespołów składa się okno, czym jest termoramka, ruchome słupki, listwy przyszybowe, wzmocnienia stalowe, cienkie zgrzewy, technologie HFL czy wklejania szyb w profil. Ci producenci, u których mamy wdrożenia bardzo sobie chwalą nasze rozwiązanie” – mówi Mateusz Zych.
Jak wyjaśnia, IC COMPLEX to 6 modułów umożliwiających sprawną obsługę procesów biznesowych – od zapytania o cenę, po zamówienie a nawet obsługę posprzedażową. Spółka oferuje tzw. konfiguratory okien, drzwi, rolet zewnętrznych, markiz, rolet wewnętrznych i żaluzji. Wszystkie moduły połączyć można w jeden spójny system, a każdy z nich może służyć klientom indywidualnym lub biznesowym.
Konfigurator B2C, czyli biznes-to-consumer, pozwala każdemu potencjalnemu klientowi, który znajdzie się na stronie internetowej producenta lub dystrybutora stolarki na zapoznanie się z ofertą firmy i proste skonfigurowanie okna czy drzwi, a następnie wysłanie zapytania o cenę do odpowiedniego handlowca.
System może umożliwiać wybór tylko niektórych podzespołów okna lub oferować zaawansowane funkcje. Zwykle konfiguracja odbywa się poprzez prowadzenie klienta indywidualnego przez etapy wyboru: systemu okiennego, wymiarowania, układów/konstrukcji, kolorów, pakietów szybowych, szprosów, termoramek, kolorów, okuć i dodatków.
Z kolei konfiguratory B2B (business-to-business) to zaawansowane narzędzie do codziennej pracy dystrybutorów stolarki. System umożliwia szybkie i samodzielne wycenianie produktów, generowanie ofert i wysyłanie zamówień nawet bezpośrednio z terenu budowy. Producent stolarki może dodawać kolejnych partnerów biznesowych do systemu, ustawić im rabat handlowy i udostępniać wszystkie lub tylko część oferowanych przez siebie produktów. Nie ma znaczenia, gdzie znajdują się dystrybutorzy – system tworzony jest w wielu wersjach językowych i umożliwia niezależne zarządzanie na każdym z obsługiwanych rynków. Wsparciem w obszarze B2B jest również system umożliwiający obsługę zgłoszeń reklamacyjnych i kontrolę poszczególnych etapów z tym związanych.
”Niewątpliwą zaletą systemów IC COMPLEX jest technologia webowa oraz ogromna intuicyjność obsługi poszczególnych modułów. Aby w pełni korzystać z nawet zaawansowanych funkcji systemu nie trzeba być informatykiem czy przechodzić cyklicznych szkoleń – wystarczą chęci i wygenerowanie kilku ofert testowych” – zapewnia Zych.
Doskonalenie aplikacji wymagało przeprowadzenia badań eye trackingowych. Wykonano je w laboratoriach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Urządzenie porównywalne do monitora komputerowego, wyposażone w czujniki, śledziło wzrok użytkowników opracowywanego narzędzia. Rejestrowano, w którym miejscu użytkownicy skupiają dłużej swoją uwagę. Na tej podstawie można było stwierdzić, w którym miejscu systemu pojawiają się problemy i gdzie należy szukać optymalizacji.
Fabryka e-biznesu powstała w 2008 r. i zajmowała się tworzeniem aplikacji dla różnych firm i instytucji oraz marketingiem internetowym. Wykorzystując wiedzę związaną z użytecznością rozwiązań internetowych założyciele start-upu postanowili zagospodarować niszę rynkową.
Siedziba spółki znajduje się w Rzeszowie, oddział technologiczny i programistyczny funkcjonuje w Krośnie, a biuro handlowe działa w Rzeszowie i Warszawie. Dzięki środkom z programu NCBR „Go Global!” władze firmy mogą przeprowadzić skuteczniejszą ekspansję na rynek brytyjski. Produkt IC COMPLEX będą mogli wdrożyć angielscy producenci i dystrybutorzy okien i drzwi. Kwota dofinansowania 100 tys. złotych pozwoli też na poszukiwanie partnera biznesowego w rozwijaniu produktu oraz na skorzystanie z usług prawnych i technologicznych, aby dostosować projekt pod kątem formalnym do wymagań rynku brytyjskiego.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)