O gadżetach reklamowych lub – jak kto woli – firmowych słyszał pewnie każdy. Zwyczajne, niepozorne i mało efektowne przedmioty, na których zostaje umieszczony firmowy nadruk i które są rozdawane na firmowych eventach, w sklepach lub po prostu na ulicy. Ale gadżety reklamowe to także coś jeszcze. To skuteczne narzędzia marketingowe, z których korzysta coraz więcej firm, organizacji i instytucji, które uważają gadżety reklamowe za dobrą metodę promocji.
Gadżety reklamowe pojawiły się w Polsce w zasadzie tuż po upadku komunizmy, a więc są znane w świecie reklamy “od zawsze”. Nie można jednak nie zauważyć, że “boom” na artykuły z firmowym nadrukiem pojawił się stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu. Wówczas branża gadżetów reklamowych zaczęła się rozrastać, a ich odbiorcy zostali zarzuceni masą breloczków, otwieraczy, zapalniczek, gadżetów ekologicznych i elektronicznych. Nasuwa się więc pytanie: skąd wzięła się ta niezwykła popularność, zwykłych jakby nie patrzeć przedmiotów? Powody prawdopodobnie są dwa:
- Kryzys finansowy, który niejako zmusił firmy do poszukiwania nowych dróg reklamy, które będą tańsze od reklamy w mediach, ale przy tym równie skuteczne;
- Nowa koncepcja marketingu społecznego, która koncentruje się na kliencie, jego zadowoleniu, utrzymaniu go w firmie, zachęcaniu do systematycznych zakupów.
Te dwie przyczyny, pociągnęły za sobą nieoczekiwane skutki. Gadżety reklamowe ewoluowały z mało znaczących przedmiotów, używanych głównie przez lokalne firmy i organizacje w interesujący i co najważniejsze skuteczny aparat marketingu, którym zaczęły się interesować uznane koncerny.
Ewolucja ta doprowadziła do znacznego powiększenia się świata gadżetów reklamowych. Popularne wcześniej breloki, smycze reklamowe czy długopisy zostały częściowo zastąpione przez gadżety lepsze, bardziej ekologiczne i bardziej użyteczne. Szczególną popularnością cieszą się te ostatnie. Brelok z otwieraczem do butelek, zapalniczkę i długopisem chciałby mieć każdy. Szczególnie, że jest rozdawany za darmo.
Cała idea stosowania gadżetów reklamowych opiera się właśnie na “darmowości” tych przedmiotów. Konsument dostaje coś, czego chętnie używa i nie musi za to płacić. W ten sposób godzi się dobrowolnie na reklamowanie firmy wśród swoich przyjaciół, rodziny, znajomych, którzy widzą, że tego używa.
Z gadżetami reklamowymi związane jest jednak pewne niebezpieczeństwo. Muszą być one dobrej jakości, ponieważ świadczą o firmie, która je rozdaje. Jeśli taki gadżet nie jest dobrze wykonany, nie zastosowano wytrzymałych materiałów i np. długopis połamie się przy pierwszym lub drugim użyciu, to nie jest to najlepsza reklama firmy, która umieściła na nim swoje logo.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)