Posted on Leave a comment

Polka na liście 100 Technologists to Watch

Polska programistka Małgorzata Rita Łyczywek znalazła się na liście 100 najważniejszych kobiet ze świata technologii, opublikowanej przez międzynarodową organizację Women Who Code.

Małgorzata Rita Łyczywek na co dzień pracuje jako software engineer w Wizards of the Coast, od lat prowadzi bloga flynerd.pl – pisze o technologiach, uczy programowania w CODE:ME. Działa również charytatywnie – m.in. angażując się w pomoc ukraińskim uchodźczyniom w relokacji do Polski.

“Przygodę z programowaniem zaczęłam na studiach, przypadkiem. Nic nie wróżyło nam dobrych relacji. Ja nie chciałam kodzić, a kod nie chciał działać. Dzisiaj nie potrafię wyobrazić sobie siebie jako kogoś innego niż programistkę” – pisze o sobie programistka na flynerd.pl.

Studiowała bioinformatykę – “stąd darzę wielką miłością język programowania Python”. “Zawodowo od 2014 tworzyłam strony www najpierw jako webdeveloper, później front-end developer. Obecnie pracuję jako software engineer po backendowej stronie mocy” – przedstawia się Małgorzata Rita Łyczywek.

W jednym z wywiadów mówiła o stereotypowym podejściu do zawodu programisty, który – według wielu osób – “nie jest dla kobiet”. “Sprawa mitów jest o tyle ciekawa co skomplikowana i krzywdząca. Moja babcia powiedziała mi kiedyś, że informatyk to nie zawód dla kobiety. Myślę, że jest sporo dziewczyn, które wciąż słyszą takie opinie, dlatego musi być ktoś kto powie – ‘nie ma zawodu nie dla Ciebie'” – uznała w rozmowie opublikowanej w portalu “Marketing i Biznes”.

Women Who Code to międzynarodowa organizacja non-profit, która powstała w 2011 roku. Jej celem jest m.in. inspirowanie i wspieranie kobiet w rozwoju kariery w branży technologicznej. Organizacja oferuje profesjonalne szkolenia, spotkania i stypendia, a także networking i mentoring. Zapewnia również specjalistkom kodowania pośrednictwo pracy.

Nauka w Polsce

bar/ agt

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *