Posted on Leave a comment

Trendy w planowaniu mediów na rok 2017

Trendy w planowaniu mediów na rok 2017

Początek roku 2017 obfituje w analizy i zestawienia najlepszych marketerów, którzy prześcigają się w wyznaczaniu trendów w komunikacji marketingowej. Podpowiedzi agencji mediowych, jakie wynikają z takich trendbooków są nieocenione. Jednym z zagadnień jest kwestia planowania telewizji – ale czy już tylko tej tradycyjnej, czy może już też jakiejś innej? Zobaczmy…

Tradycyjna reklama telewizyjna – nadal aktywna

Planując kampanię telewizyjną ważne jest zachowanie dwóch zasad. Pierwsza to ta, że spot musi mówić w możliwie prosty sposób do grupy celowej o istotnych korzyściach. Od tego na ile celnie opowie on potrzebie jaką zaspokaja, produkt czy usługa, tym większy efekt może wywołać. Po drugie reklama telewizyjna ma za zadanie trafić do grupy celowej, trzeba wiec jej emisję zaplanować w sąsiedztwie programów, które ta grupa ogląda. Bowiem, im bardziej dopasowany jest kontekst przekazu, tym większe są szanse, że komunikacja reklamowa zadziała w odpowiedni sposób. Aby wyprodukować, wyemitować a następnie osiągnąć zamierzony cel spotem reklamowym TV, trzeba najpierw prześledzić wiele innych reklam, które mogą inspirować lub obnażyć, co w nich poszło nie tak. Trzeba też zapoznać się z programami, które kochają widzowie masowo, bowiem zapewne wśród tej grupy znajduje się część odbiorów do których chcemy trafić. Prawdziwą gratką w ostatni czasie nie są już jednak ani spoty reklamowe, ani product placement, a powstające w oparciu co prawda spory, ale dobrze przemyślany budżet i nietuzinkową koncepcję filmy, a nawet seriale nawiązujące tytułem, barwami, głównie zaś swoją historią i całym klimatem do danej marki, jak chociażby wchodzący właśnie niedługo na antenę stylizowany serial kostiumowy Bella Epoque.

Telewizja internetowa – idzie nowe

Według Tomasza Mazurka, Strategy Managera w firmie Imagine, w roku 2017 intensywnie będzie rozwijało się video w sieci. Telewizja internetowa już od jakiegoś czasu zyskała miano drugiej telewizji. Wprawdzie jest to proces długofalowy, który dopiero się na dobre rozwija, ale będzie – wszystko na to wskazuje – trwać przez kolejne lata. Telewizja tradycyjna  zostanie stopniowo zdetronizowana. Rozwiną się jeszcze dynamiczniej wszystkie narzędzia pozwalające kupować produkty lokowane w produkcjach video, tak jak się to do tej pory dzieje w telewizji tradycyjnej. Takie zjawisko, że oglądamy film i jednym kliknięciem pilota odhaczamy produkty, które się nam spodobały. Po projekcji zaś widzimy ich listę i od razu podpowiedź sklepów, które oferują ten produkt. To, jak zauważa T. Mazurek, już tylko krok do zakupu.

Transmisje video na żywo na FB – na razie ciekawostka

Przełom 2016 i 2017 roku pokazał, że marki z pomocą swoich influencerów płynnie przeszły do zagospodarowania reklamowego, a raczej PR, tzw. transmisji na żywo na Facebooku. Wprawdzie podobne funkcje zaoferował już jakiś czas temu Snapchat, to jednak Facebook, póki co, zrzesza bardziej zróżnicowaną demograficznie społeczność, z której można wyłuskać interesujące nas przy określonej kampanii grupy docelowe. Tak więc, na pewno, sprzedawać coraz dynamiczniej będą właśnie social media. Facebook mocno przyspieszył z wprowadzaniem coraz większej ilości narzędzi sprzedażowych i to jest kierunek nieunikniony, jak twierdzą specjaliści. Chcąc wywierać wpływ na decyzje zakupowe grupy, do której startujemy z komunikatem, po prostu musimy aktywizować fanów marek w każdy możliwy sposób. W końcu i tak, dla odpowiedniego wizerunku, już na fanpage trafiła określona grupa odbiorców, którą teraz wypada zaangażować, by poczuła moc, przyjemność, no i korzyść z tego, że z nami jest.

Integracja wielokanałowa

To, co trzeba będzie uwzględniać w planowaniu mediów na ten rok i kolejny, to z pewnością zintegrowanie narzędzi, które połączą online z offlinem. Podstawą musi być oczywiście szeroka wiedza o kliencie, jego preferencjach zakupowych, sposobie poruszania się po sklepach (zarówno wirtualnych, jak i tradycyjnych). Jeżeli ten pierwszy etap marketerzy odrobią po mistrzowsku, to będą w stanie zaplanować reklamę, która dotrze do serc i umysłów klientów. Dodatkowo, wykorzystując coraz modniejszą ostatnio personalizację przekazu, reklama powinna notować jeszcze lepsze rezultaty.

O pomoc w kompetentnym i twórczym zaplanowaniu mediów można się zwrócić do godnej polecenia agencji MEC – firmy wyspecjalizowanej w badaniu wizerunku marek, prognozowaniu sprzedaży, planowaniu i kupowaniu mediów oraz oferującej niestandardowe akcje specjalne. Marketerzy MEC, jak twierdzą sami twórcy, ale też recenzenci ich działań, wprowadzają swoimi produkcjami klientów w świat marek, w pewien sposób nie tyle otaczając swoją grupę odbiorców docelowych ze wszech stron w różnych kanałach, ale bardziej „otulając” atmosferą historii marki, aby klient poczuł się na tyle jej częścią, by się z nią zaprzyjaźnił i został na dłużej, docelowo pragnąc kupować i używać jej produkty.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *