Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów europejskich w zakresie płatności bezgotówkowych. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników – jednym z nich jest program Polska Bezgotówkowa. Dowiedz się o nim więcej!
Polska bezgotówkowa – rozwój w płatnościach
Od kilku lat w Polsce rośnie zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi. Wynika to również z najnowszego badania przeprowadzonego przez eService – według, którego prawie 60% respondentów jako preferowaną metodę płatności wymienia transakcje z wykorzystaniem karty płatniczej lub telefonu komórkowego (transakcje bezgotówkowe). Badani, jako argumenty przemawiające za tą formą płatności, wymieniają przede wszystkim szybkość, bezpieczeństwo oraz wygodę. Prawdziwy przełom w płatnościach bezgotówkowych nastąpił w 2015 roku, kiedy to drastycznie wzrósł obrót transakcji bezgotówkowych. Od tego momentu płatności bezgotówkowe wciąż zyskują na popularności. Zmiany można także zauważyć u samych przedsiębiorców – większość właścicieli punktów handlowo-usługowych zapewnia swoim klientom terminale płatnicze, a co za tym idzie, umożliwia przeprowadzenie płatności bezgotówkowych. Niestety jest również druga strona. Wciąż funkcjonują placówki, w których płatność z wykorzystaniem karty płatniczej, telefonu lub BLIK jest niemożliwa. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w mniejszych miejscowościach, ponieważ przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim kosztów związanych z wdrożeniem tej formy płatności. Na szczęście powstał program Polska Bezgotówkowa.
Fundacja Polska Bezgotówkowa
W lipcu ubiegłego roku z inicjatywy sektora publicznego, Związku Banków Polskich, agentów rozliczeniowych oraz wydawców kart powołana do życia została fundacja Polska Bezgotówkowa. Kolejnym krokiem był start programu Polska Bezgotówkowa na początku tego roku. Do jego głównych zdań można zaliczyć rozwój oraz promocję płatności bezgotówkowych w Polsce. Program kierowany jest do mikro i małych przedsiębiorców. Na co dokładnie mogą oni liczyć? Pierwszym etapem jest przejście procesu weryfikacji (po spełnieniu kilku warunków: przedsiębiorca nie korzystał z terminali płatniczych w swoich placówkach przez ostatnie 12 miesięcy, nie posiada więcej niż 5 punktów handlowo-usługowych, nie jest franczyzobiorcą). Zgłoszenie przebiega w 4 krokach – wybierasz terminal płatniczy, wypełniasz wniosek, przechodzisz weryfikację, otrzymujesz paczkę. Dzięki jednemu z partnerów fundacji – eService – możesz otrzymać do 3 darmowych terminali, zostajesz także zwolniony z abonamentu za świadczenie usługi. Zainteresowany programem Polska Bezgotówkowa? Szczegóły znajdziesz na stronie Bez Gotówki https://bezgotowki.pl/o-programie/.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)