Trend robienia zakupów przez Internet zdaje się nie słabnąć od kilku ostatnich lat, bez względu na branżę. Ze względu na to osoby, które wiążą swoją przyszłość biznesową z prowadzeniem sklepu online, muszą dołożyć szczególnych starań, by zaprezentować klientowi swój asortyment, zderzając się jednocześnie z mocną konkurencją. W którą stronę skierować działania marketingowe sklepu online, by spodziewać się satysfakcjonujących zysków?
Reklama Google i pozycjonowanie – duet wart uwagi
Pierwszą usługą, w stronę której kierują najczęściej kroki świeżo upieczeni właściciele sklepów online, jest na ogół Google Ads (wcześniej Google AdWords). To rozsądna decyzja – jeśli nie mamy jeszcze szczegółowego rozeznania marketingowego w kwestii miejsc, gdzie warto reklamować sklep, reklamy Google są w stanie zapewnić nam natychmiastową widoczność. Mniej znaną, ale równie korzystną opcją oferowaną przez tę firmę jest Google Shopping – podtyp reklam skierowany bezpośrednio do właścicieli sklepów internetowych. Usługa ta znacznie uprości targetowanie kampanii produktowych do konkretnych grup klientów.
Planując marketing sklepu internetowego, nie warto również zapominać o ogromnym potencjale, jaki niesie ze sobą ruch organiczny z Google na stronie sklepu. Zatrudnienie rzetelnej grupy pozycjonerów wymaga większej inwestycji początkowej, niż wykupienie reklam, ale długofalowe skutki starannie dobranej strategii optymalizacyjnej strony przyniosą o wiele trwalsze rezultaty. Nie zaszkodzi podbudować sklep eksperckim blogiem, powiązanym odpowiednimi linkami, oraz przydatną dla czytelników stroną zapleczową.
Media społecznościowe – miliony możliwości
Nie istnieje obecnie dziedzina marketingu, w której dyskusja na temat możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie w reklamie portali takich, jak Facebook, nie stanowiłaby jednego z głównych tematów. Regularnie uzupełniany FanPage na Facebooku to lokalizacja, gdzie warto reklamować sklep, podsycając ciekawość czytelników, organizując konkursy i zapowiadając nadchodzące promocje.
W marketingu sklepu internetowego istotną rolę pełni nie tylko pozyskanie, ale i utrzymanie klientów. Za każdym razem należy dążyć do efektywnej konwersji odwiedzających nasz sklep, nie zapominając także o działaniach marketingowych. Przydatny w tym zakresie może okazać się Twitter – angażowanie Internautów za pomocą żywych, krótkich komunikatów to dobra metoda na zapisanie się im w pamięci.
Nie warto też pomijać możliwości takich serwisów, jak Instagram – za jego pomocą właściciel sklepu może przybliżyć swój wizerunek klientom od nieformalnej, codziennej strony, tym samym budując z nimi osobistą relację. Na Instagramie można pokazywać zdjęcia z życia sklepu, zapowiedzi nowych produktów czy uchwycone aparatem zabawne momenty, które zdarzają się w każdej pracy.
Myśl nieszablonowo – dodatkowe sposoby na reklamę
Marketing sklepu internetowego, pomyślany jako wieloletni, zdywersyfikowany plan działania, oznacza także nieustanne śledzenie nowych trendów reklamowych i wyszukiwanie kanałów dotarcia do klienta, z których nie skorzystała konkurencja. W przypadku wielu sklepów znakomicie sprawdzą się propozycje działające w oparciu o zidentyfikowane przez Cialdiniego zasady perswazji, w szczególności te oparte o wdzięczność i zobowiązanie.
Lista mailingowa z darmowymi poradami oraz publikacja e-booka dla klientów z branży, w której funkcjonuje sklep online mają szansę pozostawić klientów z uczuciem nieplanowanego zysku. To przełoży się na ich skłonność do poszerzania zawartości sklepowego koszyka, gdyż będą mieli świadomość otrzymania wartościowego materiału za darmo.
Większość ekspertów w dziedzinie marketingu w Internecie zgadza się, że kolejne lata w tej branży będą należały do przekazów multimedialnych. Treść ciągle jest niezwykle istotna, ale obok niej na prowadzenie wysuwa się obraz, stymulujący inne obszary w mózgu potencjalnych klientów. Właściciele sklepów online powinny zastanowić się nad przedstawieniem oferty swojej firmy bądź konkretnych promocji w formie wciągającego vloga, a treściami, które zwyczajowo zamieszczali na zapleczach sklepu, wypełnić kanał na Youtube z ciekawostkami czy poradami dotyczącymi branży lub produktów.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)