Prowadzisz sklep internetowy i zastanawiasz się, jak powinno przebiegać jego pozycjonowanie? Pozwól, że przedstawimy Ci kilka rad, które pomogą Ci w uzyskaniu lepszej widoczności w wyszukiwarce Google.
1. Znajdź słowa kluczowe
Tak zwany keyword research to praktycznie podstawa. Niezależnie od tego, jakie frazy uważasz za warte uwagi, zawsze warto zweryfikować ich jakość i… poszukać kolejnych. Samo wyszukiwanie fraz można wykonać za pomocą udostępnianego przez Google Plannera Słów Kluczowych. Warto jednak pójść krok dalej i sprawdzić, na jakich słowach kluczowych pojawiają się strony konkurencji. Do tego ostatniego służą takie narzędzia, jak chociażby Senuto i Semstorm, a w przypadku rynków zagranicznych Ahrefs.
Analiza słów kluczowych pomaga określić obszary, w które warto angażować się w trakcie działań SEO. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać się do fraz ogólnych – w pozycjonowaniu sklepu internetowego dużo istotniejszy jest tak zwany długi ogon wyszukiwania, złożony z ogromnej liczby szczegółowych fraz.
2. Audyt SEO sklepu internetowego
Chcąc wiedzieć, jak pozycjonować sklep internetowy, musisz wcześniej zidentyfikować słabe punkty konkretnej witryny. Właśnie do tego służy audyt SEO. W jego trakcie analizowane są ewentualne błędy, ale też potencjalnie mocne strony sklepu. Po ich spisaniu można przystąpić do optymalizacji poszczególnych elementów i eliminowaniu wszelkich problemów.
Analiza sklepu internetowego pod kątem pozycjonowania jest procesem dość skomplikowanym, wymagającym skupienia i przede wszystkim czasochłonnym, choć pewne jego elementy z powodzeniem można wykonać samodzielnie. W sieci z łatwością można znaleźć rozbudowane poradniki, mówiące jak zrobić audyt SEO.
Warto zaznaczyć, że audyt nie powinien być działaniem jednorazowym. Zdecydowanie warto co jakiś czas go ponawiać, aby „wycisnąć” ze sklepu internetowego jak najwięcej.
Dużo dodatkowych rad w tym zakresie można znaleźć na stronie https://www.zgred.pl/.
3. Architektura informacji
W trakcie pozycjonowania sklepu internetowego warto zadbać, aby jego architektura informacji uwzględniała zarówno wygodę użytkownika, jak i interesujące frazy, odnalezione w trakcie analizy słów kluczowych. Chodzi tu nie tylko o podział na kategorie i podkategorie, lecz również o system filtrów odnoszących się do konkretnych cech produktów, czy o strukturę adresów URL.
4. Optymalizacja treści
W trakcie pozycjonowania sklepu internetowego nie można zapomnieć o zoptymalizowanych pod kątem SEO treściach. Kategorie oraz karty produktów powinny posiadać swoje unikalne opisy, uwzględniające wyrażenia poszukiwane przez potencjalnych klientów i sformatowane w taki sposób, aby najważniejsze wyrażenia pojawiały się w nagłówkach.
Treści w sklepie internetowym to jednak nie tylko kategorie i opisy produktów, to również sekcja poradnikowa oraz blog. Ten ostatni na pierwszy rzut oka może wydawać się fanaberią, jednak w praktyce doskonale nadaje się do ściągania internautów szukających w Google recenzji, rankingów, czy wyrażeń powiązanych nie tyle z samymi produktami, co z aktywnościami z nimi związanymi. Zauważ, nawet jeśli tego typu frazy nie zawsze sprzedają same w sobie, to świetnie sprawdzą się w przypadkach, gdy jednocześnie inwestujesz w SEO oraz w kampanię Google Ads. Dlaczego? Ponieważ pojawia się okazja do budowy list remarketingowych.
5. SXO, czyli połączenie SEO z UX
Profesjonaliści w zakresie SEO często powtarzają, że pozycjonowanie sklepu internetowego powinno uwzględniać kwestie UX. Mowa tu m.in. o czasie, w jakim strona się ładuje, ale też o tym, w jaki sposób strona prezentuje się na liście wyników w Google. Na ten ostatni czynnik można wpłynąć nie tylko przez konstrukcję TITLE oraz zawartość znacznika Meta Description.
Równie istotne może się okazać wykorzystanie danych strukturalnych, z których Google może odczytać np. cenę produktu, ale też jego ocenę. Informacje takie, po wyświetleniu na liście wyników Google, sprawiają, że dany wynik jest bardziej widoczny, lepiej przekazuje informacje, a w konsekwencji zyskuje większe szanse na kliknięcie.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)