Posted on Leave a comment

Reklama wideo na YouTube – stawiamy na edukację wideo

Reklama wideo na YouTube - stawiamy na edukację wideo

Google AdWords to nie tylko reklamy tekstowe, produktowe czy graficzne, ale również reklamy wideo w bardzo popularnym serwisie YouTube, na którym każdego dnia pojawia się prawie 100 tysięcy nowych filmów. Czym są, jakie mają zalety i jak przygotowywać kreacje wideo? Na te pytania postaramy się udzielić klarownych odpowiedzi.

Co to jest reklama wideo na YouTube?

Formaty reklamowe wideo to jedna z propozycji w ramach usługi Google AdWords. Co ciekawe, choć publikujemy je na YouTube, mogą wyświetlać się również poza serwisem – na stronach www partnerów i w aplikacjach, które należą do sieci reklamowej Google. Reklama wideo na YouTube to spot reklamowy wyświetlany najczęściej przed, w trakcie lub po filmikach publikowanych przez użytkowników portalu YouTube – zarówno osoby prywatne, jak i marki, firmy oraz instytucje. Poniżej przedstawiamy trzy możliwości reklamowe, jakie na YouTube proponuje nam Google:

  • reklama wideo TrueView In-Stream – wyświetlana jest przed, w trakcie lub po zakończeniu filmu. Można ją pominąć po 5 sekundach,
  • reklama wideo TrueView Discovery – wyświetlana jest np. obok filmu oglądanego przez użytkownika, w wynikach wyszukiwania w YouTube, na stronie głównej serwisu w wersji mobilnej, w sieci reklamowej Google – tuż obok innych treści. Składa się na nią tekst (zwykle tytuł filmu) oraz miniatura obrazu z wideo. Odtwarzana jest na stronie kanału YouTube, na którym użytkownik przebywa lub na stronie odtwarzania filmu,
  • reklama wideo w przerywniku (Bumper ads) – wyświetlana jest przed, w trakcie i po filmach w serwisie YouTube oraz witrynach i aplikacjach partnerskich, należących do sieci reklamowej Google. Trwa maksymalnie 6 sekund i można je pominąć.

Reklama video – dlaczego jest ważna?

Video marketing jest nie tylko atrakcyjnym narzędziem komunikacji marketingowej, ale również bardzo ważnym elementem działań związanych z pozycjonowaniem i SEO. Współcześnie, mało kto poświęca swój czas na czytanie. Dlatego o wiele lepiej niż teksty, konwertują treści graficzne i treści wideo. Wideo ma nad infografikami tę przewagę, że – odpowiednio przygotowane – nie pozostawia niedopowiedzianych kwestii i jest w stanie przekazać dokładnie to, co mieliśmy na myśli. W porównaniu z reklamą telewizyjną czy kinową, marketing wideo w internecie generuje o wiele mniejszy koszt, jednocześnie pozwalając dotrzeć do o wiele większej grupy docelowych odbiorców. YouTube jest drugą – zaraz po Google – najpopularniejszą wyszukiwarką na świece, a odsetek polskich internautów korzystających z tego serwisu wynosi średnio 75 proc., we wszystkich grupach wiekowych. Zasięg, jaki może zagwarantować portal, sprawia, że obok reklamowania się w YouTube nie sposób przejść obojętnie. Możliwość targetowania odbiorców na słowa kluczowe, miejsca docelowego wyświetlania reklamy, kategorie treści, zainteresowania, lokalizację, demografię czy listy remarketingowe oraz możliwość stosowania cappingu (ograniczenia wyświetleń reklamy dla jednego odbiorcy) sprawiają, że reklamy wideo są świetnym sposobem na pozycjonowanie i optymalizację w wyszukiwarce.

Jak przygotować dobry przekaz do wideo?

Dobry przekaz wideo powinien przede wszystkim wywoływać w odbiorcy emocje i uczucia, takie, jak: zaufanie, ciekawość, upewnienie się w jakimś fakcie czy rozbawienie itp. Powinien być prosty w zrozumieniu i odpowiadać na potrzeby odbiorców, a także w natywny sposób prezentować się w otoczeniu, w jakim zostanie osadzony.

Zalety reklam i publikacji filmów na YouTube

Do najważniejszych zalet publikacji reklam na YouTube należą:

  • ogromny zasięg portalu,
  • możliwość dokładnego targetowania odbiorców,
  • niski koszt jednostkowy reklamy,
  • płatność za efekty,
  • możliwość wywołania efektu wirusowego (viral marketing).

Jeśli nie do końca wiemy, jak postawić pierwsze kroki w reklamowaniu się na YouTube, warto skontaktować się z profesjonalną firmą www.pirmedia.pl, która pomoże obrać odpowiednią strategię działania.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *