Posted on Leave a comment

Działanie wyszukiwarek, a pozycjonowanie stron internetowych

Działanie wyszukiwarek, a pozycjonowanie stron internetowych

Zastanówmy się przez chwilę, jaki jest nasz pierwszy krok, kiedy chcemy znaleźć informacje np. o firmie w naszym mieście świadczącej konkretną usługę lub oferującej jakiś produkt. Najbardziej naturalnym odruchem dla dzisiejszego człowieka jest skorzystanie w tym celu z zasobów Internetu. Sieć to także najbardziej obiecująca i przyszłościowa gałąź reklamy i promocji, dlatego każdego roku coraz więcej firm decyduje się na rozwój kampanii przy pomocy tego medium. W związku z tym znajomość podstawowych praw pozycjonowania stron WWW jest newralgicznie ważna jeśli chcemy odnieść sukces na tym polu. Jak więc działania wyszukiwarek ma się do pozycjonowania? O tym w dalszej części artykułu.

Działanie wyszukiwarki internetowej

Na początku warto zaznaczyć, że wyszukiwarka internetowa nie jest tym samym co przeglądarka. Tym drugim terminem określa się program, przy pomocy którego na co dzień przeglądamy zasoby internetowe. Na naszym rynku jest takich produktów kilka, z czego najbardziej znane są chyba Chrome i Firefox. Wyszukiwarka to natomiast strona, która umożliwia odnalezienie konkretnych informacji w całym Internecie, wpisując zaledwie kilka słów kluczowych (np. Google czy tez Bing). Jest ona bardzo ważna dla procesu odnajdywania konkretnej oferty, gdyż wyniki wyszukiwania mają zawsze swoją określona kolejność, a każdy chce się znaleźć na pierwszej stronie – najlepiej jako jeden z pierwszych odnośników.

Kluczem do działania wyszukiwarek jest zestawienie odpowiednich słów kluczowych. Mogą być one bardzo ogóle lub precyzyjne. Wszystko zależy ile posiadamy informacji i czy chodzi nam raczej o ogólny przegląd, czy znalezienie konkretnej oferty lub informacji. Jest to szczególnie ważne dla firm świadczącej jakieś usługi lub sprzedającej określony asortyment, dlatego też ich sukces w Internecie tak bardzo zależy od skutecznego pozycjonowania witryny WWW.

Pozycjonowanie

Ogólne działanie pozycjonowania również nie jest zbyt trudne do zrozumienia. Wiemy już, że wyniki jakie zwraca nam wyszukiwarka internetowa układają się w strony. Na każdej z nich jest określona liczba odnośników do różnych portali i stron internetowych. Jeśli nie znajdziemy się dość wysoko w tym spisie, możemy zostać pominięci i stracić potencjalnego klienta. W tym właśnie miejscu wkraczają specjaliści zajmujący się branżą SEO, czyli pozycjonowaniem. Za pomocą specjalnych narzędzi i technik sprawiają, że po wpisaniu konkretnych wyrazów wyświetla się nasza strona. Jeśli zrobią to prawidłowo to mamy nawet szansę być na pierwszym miejscy w wynikach.

Kilka metod

Specjalne wyrazy umożliwiające wyszukiwanie naszej strony WWW to tzw. „frazy”. Jeśli chce się by wyszukiwarka zindeksowała nasza stronę, jako najbardziej odpowiadającą parametrom wyszukiwania powinno się między innymi wpleść te konkretne sformułowania w treść znajdującą się na stronie. Do oceny przydatności fraz pod pozycjonowanie służą specjalne narzędzia, które mogą nam podpowiedzieć, jakie wyrazy są w danej branży najczęściej stosowane i wpisywane przez użytkowników Internetu. To oczywiście nie jedyny sposób na poprawę swojej pozycji w wyszukiwarce, gdyż dodatkowo można także robić to za pomocą linków na innych stronach, np. pod artykułem sponsorowanym lub eksperckim, który ktoś zgodzi się opublikować na swoim blogu (oczywiście nieodpłatnie). Im więcej takich naturalnych linków, tym większa szansa, że pozycjonowanie przyniesie wymierny skutek. Jeśli jednak chcemy uzyskać trwałe i dobre efekty zawsze lepiej zwrócić się do firmy specjalizującej się w pozycjonowaniu. Wyszukiwarki są bowiem bardzo inteligentne i potrafią ocenić, czy dane słowo nie zostało wstawione w sposób sztuczny lub czy link nie jest jedynie elementem spamu na forum internetowym.

Materiał przygotowany we współpracy z serwisem o reklamie w sieci.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Jak szybko napisać plan marketingowy (EBOOK)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *